![Šta jesti nakon treninga za brži oporavak i bolji rast mišića?](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2024/12/GettyImages-1433432507-600x470.jpg)
Šta jesti nakon treninga za brži oporavak i bolji rast mišića?
Dugotrajno vježbanje povisuje vaša očekivanja, a zbog njih ste neprestano u potrazi za boljim i učinkovitijim metodama koje vode ka željenom cilju....
Svima koji na poslu dugo sjede za računarom stručnjaci preporučuju posebne vježbe za leđa kako bi pravilno oblikovali i učvrstili mišiće.
Foto: Guliver/Getty Images
Leđni mišići obezbjeđuju pokretljivost kičme i pravilan položaj njena 24 pršljena s ligamentima, tetivama i diskovima.
Ukoliko oni nisu dovoljno zategnuti i čvrsti, ponekad je dovoljan samo jedan pogrešan pokret da izazove dugotrajne i jake bolove u vratnom, grudnom ili slabinskom dijelu kičme.
Ljekari upozoravaju na to da kod sve većeg boja osoba mlađih od 40 godina primećuju pojačanu pojavu sitnih kalcifikacija i istrošenosti hrskavice na zglobovima.
Stoga vam predlažemo dvije vježbe kojima možete razviti veću fleksibilnost kičme.
Prva vježba
Bake su nas nekada učile da vježbamo hodanje s knjigama na glavi kako bismo imali pravilno držanje tijela. One su zaista bile u pravu. Stručnjaci predlažu da na glavu stavite paket riže od jednog kilograma i preko njega položite kutiju soli od 500 g. Udahnite duboko, uvucite stomak, opustite ramena i napravite nekoliko koraka po sobi. Vježba ne treba da traje duže od pet-šest minuta i možete je ponavljati svakoga dana.
Foto: Arhiva portala
Druga vježba
Nordijsko hodanje naučiće vas da pravilno držite kičmu. Oslanjajući se i odupirući o štapove dok hodate, angažujete i leđne mišiće, koji se naizmjenično zatežu i opuštaju. Već poslije nekoliko treninga primijetićete da pravilnije držite kičmu čak i kada stojite ili sjedite.
IZVOR: LISA.RS