Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Obična prehlada je najčešća bolest uopšte, vrlo je blaga jer nije praćena povišenom temperaturom, a simptomi su hunjavica i kihanje, začepljen nos i rijeđe bol u grlu.
Običnu prehladu uzrokuju različiti respiratorni virusi, u pravilu oni slabije patogenosti, odnosno s manjom agresivnošću.
* Učestalo je vjerovanje se da su umor, hladnoća, propuh i nedovoljno sna povezani s nastankom i težinom prehlade, ali za to nema sigurnih dokaza.
* Iako se javlja tokom cijele godine, češća je zimi jer su ljudi u bliskijem fizičkom kontaktu u zatvorenim prostorijama koje se nedovoljno provjetravaju.
* Prehlada je posebno česta među malom djecom, učenicima, studentima.
* Uopšte, broj prehlada u jednoj godini smanjuje se tokom čovjekova života.
* Zbog lakog prenosa virusa, prehladu načelno nije moguće spriječiti.
* Nije dokazana efikasnost vitamina C u sprečavanju i liječenju prehlade.
Prehlada najčešće traje sedam dana
Dolaskom zimskih mjeseci koji nose niže temperature, povećava se i učestalost prehlada i viroza. One predstavljaju najčešći oblik akutnih infekcija gornjeg respiratornog sistema, a pogađaju sve starosne grupe.
Prehlada je blaža virusna infekcija koja traje najviše sedam dana, a manifestuje se kihanjem, šmrcanjem ili začepljenim nosom, grloboljom i glavoboljom. U rjeđem slučaju može se javiti u obliku enteroviroze s probavnim smetnjama, dok najčešće zahvata respiratorni sistem sa simptomima poput hunjavice, bolovima u grlu i cijelom tijelu.
Zdrave odrasle osobe u prosjeku dva do tri puta godišnje imaju takvu blažu infekciju, a djeca predškolske dobi čak od šest do osam puta na godinu.
Liječenje prehlade i viroze najčešće se svodi na jačanje odbrambenog mehanizma i ublažavanje simptoma, bez obzira na to što se oni obično, nakon 5 – 10 dana, sami povuku.
Antibiotici se koriste samo za liječenje bakterijskih komplikacija, kao što su upala sinusa ili srednjeg uha. Običnu prehladu nikad ne treba liječiti antibioticima, pa je liječenje simptomatsko, što uključuje otklanjanje i ublažavanje pojedinih simptoma.
Potrebno je uzimati veću količinu tekućine i pričuvati se težih napora nekoliko dana. Upotrebljavaju se kapi za nos koje smanjuju otok nosne sluznice i sekreciju. Antibiotici se koriste samo za liječenje bakterijskih komplikacija, kao što su upala sinusa ili srednjeg uha.
IZVOR: zdravakrava.ba