Kako smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 kroz životne navike
Dijabetes tipa 2 je najčešći oblik dijabetesa u odraslih. Saznajte kako smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 kroz zdrave životne navike Dijabetes t...
Nedavno ste primijetili peckanje u grlu ili dobili osip na nozi i zabrinuli se. I ko će sad provesti dva sata čekajući red kod ljekara, kad je potencijalna dijagnozna udaljena na jedan klik. Novo istraživanje pokazalo je kako se sve više ljudi za zdravstvene savjete okreće internetu, a neki s tim ozbiljno pretjeruju.
I dok ćete na internetu za svoje probleme vjerovatno pronaći niz zastrašujućih bolesti od kojih biste mogli patiti, vjerovatno vam nijedna neće ponuditi lijek za rastući problem novih generacija: Cyberhondriju!
Pa, iako je vaš osip vrlo vjerovatno normalna tjelesna reakcija na određeni podražaj, vaše će ga dugotrajno klikanje kad-tad pretvoriti u zastrašujuću kožnu bolest čiji opisi prouzrokovati visoku anksioznost i strah. Da, iako se čini ironično, što duže tražite rješenje i utjehu, to ćete se dublje zakopati u beskrajne liste bolesti koje bi mogle da budu povezane s vašim malim problemom.
Ne brinite, jedini je problem u vašoj glavi, a evo kako ga i prepoznati kako biste ga na vrijeme počeli tretirati:
1. Dnevno provedete 1-3 sata u potrazi za simptomima
2. Bojite se kako imate nekoliko različitih bolesti
3. U najgorem danu, simptome provjeravate tri do četiri puta u danu
4. Online potraga za simptomima povišava vašu anksioznost
5. Vaše je zdravstveno stanje, prema nalazima ljekara, stabilno
Ako se možete poistovjetiti s ovih pet karakteristika, ljekari savjetuju kako je najbolji tretman izbjegavanje Interneta. Iako mislite da vas potraga za simptomima i rješenjima može utješiti, ona će dodatno pogoršati vaše već poprilično nemirno stanje.
Naravno, pravilo ne vrijedi u onim slučajevima u kojima vam je već dijagnostikovana bolest te na internetu nastojite da pronađete dodatne informacije kako biste je pravilno tretirali. Zapravo, to je jedini slučaj u kojemu se online potraga zbog zdravstvenih problema učinila korisnom.
Ne zaboravite, vaše bi zdravlje trebalo da bude na prvom mjestu. Zato bi bilo najbolje ne uništavati ga lažnim strahovima s interneta.
IZVOR: COSMOPOLITAN.HR