Zašto vijesti izazivaju anksioznost i kako se nositi s njom
Gledanje vijesti može izazvati stres i anksioznost. Saznajte zašto vijesti izazivaju anksioznost, kako postaviti granice, prakticirati brigu o sebi...
Intenzivno bavljenje sportom nema pozitivan efekt na zdravlje ljudi, jer je opasno ukoliko se s vježbanjem prekine, tvrde na osnovu obavljenih istraživanja dr Kris Slenc i tim naučnika sa Univerziteta u Severnoj Karolini.
Istraživanjem je obuhvaćeno 240 ljudi srednjih godina koji su podijeljeni u četiri grupe, pri čemu je svaka od njih dobila različit tip vježbi.
Jedna grupa je redovno pješačila, druga džogirala, treća intenzivno upražnjavala gimnastiku, dok se četvrta nije bavila vježbanjem. Pripadnici grupe koja je trčala i grupe koja je praktikovala gimnastiku, vidno su izgubili na težini, a nivo holesterola i triglicerida im je bio neočekivano nizak.
Ali, nažalost, samo dok su bili fizički aktivni.
“Čim su s vježbanjem prestali, u vrlo kratkom roku su se ugojili. Količina masnog tkiva se povećala čak za osam procenata, dok su nepoželjne masnoće u krvi naglo porasle”, izjavio je dr Slenc.
Iznenađenje je bilo još veće kada su analizirali grupu, koja je redovno pješačila.
Pozitivni efekti postignuti ovom vrstom fizičke aktivnosti, bili su prisutni veoma dugo i nakon prestanka sa vježbanjem, za razliku od druge dvije grupe.
Naučnici su, na osnovu ovih primjera zaključili da se, kada je u pitanju zdravlje, najviše može postići redovnim, ali umjerenim vježbanjem, prije svega pješačenjem i laganim vježbama.
“To je kao kada prestanete da uzimate lijek. Neki medikamenti prestanu da djeluju brže u odnosu na druge. Shodno tome, svaka osoba treba da pronađe optimalnu količinu vježbi da bi dugoročno sebi obezbedila dobro zdravlje, a pješačenje prija svima bez obzira na godine i ne zahtijeva nikakve posebne uslove”, objasnio je dr Slenc.
Izvor: novosti.rs