Kako prestati ugađati drugima: 3 savjeta
Ugađanje drugima iscrpljuje i stvara zamjerke, ali svjesnost o toj navici je prvi korak ka promjeni. Naučite kako prestati ugađati ljudimaZa mn...
Svako od nas je bar nekada imao problem jer nije mogao da promijeni neku svoju naviku. Bilo da je ta navika vezana za ishranu, vježbanje, neku vrstu zavisnosti ili bilo šta drugo, nije je lako promijeniti. Zašto je toliko teško promijeniti ponašanje, čak i onda kada bi nam ta promjena donijela mnoštvo dobrih stvari, pokušali smo razjasniti kroz 8 glavnih razloga.
1. Tražimo motivaciju u negativnim emocijama
Iako mislimo da emocije poput žaljenja, stida, straha i krivice, mogu da nas podstaknu da promijenimo ponašanje, to nije tačno. Negativne emocije nas mogu navesti da razmislimo o tome šta to radimo pogrešno, ali ne mogu biti podsticaj za promjenu. One više služe kao spoznajni alat. Za bilo kakvu promjenu na bolje potreban nam je pozitivan razlog da hrabro krenemo naprijed.
2. Samo razmišljamo o greškama, a ne o rješenju
Ponekad mislimo da smo spremni za promjenu i krenemo tim smjerom, ali ako ne uspijemo onda jednostavno smatramo da nismo sposobni za promjenu. To znači da igrate na sve ili ništa. Ako ne uspijem, odustaću. Ako tako razmišljate, neuspjeh vam je zagarantovan. Moramo biti spremni za uspone i padove. Ništa se ne događa preko noći. Naoružajte se strpljenjem i upornošću. Na kraju ćete uspjeti, a da toga niste ni svjesni.
3. Promjene navika se ne dešavaju preko noći
Promjena ponašanja je velika stvar i nije moguće da se promijeni preko noći. Međutim, od nekud se mora krenuti. Krenite od onog da „počeću vježbati“ zamijenite sa stvarnim odlaskom u teretanu ili tridesetominutnom šetnjom. Svaka akcija će rezultirati nekom manjom promjenom uz koju ćete na kraju dostići cilj. Samo imajte na umu da taj cilj bude realan i specifičan.
4. Ne koristimo sve alate koji nam mogu pomoći
Ti alati mogu biti podsjetnici u telefonu. Na primjer, želite otići ranije na spavanje? Stavite podsjetnik da u 22 sata svake večeri bi trebalo da krenete u krevet.
5. Mijenjamo više loših navika odjednom
Ako se možete obavezati na promjenu jednog oblika ponašanja i pridržavati se toga, to je zaista za pohvalu. No, promjena više navika odjednom je obično preduslov za propast. U tom slučaju se uglavnom javlja nedostatak motivacije, samokontrole i želje za ponovnim pokušajem. Mijenjajte jednu po jednu naviku.
6. Zaboravimo da je promjena navike jedan složen proces
Promjena ponašanja nikada ne znači samo jedan proces. To je skup povezanih procesa koji povlače niz stvari. Ponekad se dogodi da se prejako odupiremo tim popratnim procesima, što onemogućava postizanje našeg cilja.
7. Zaboravljamo da je neuspjeh obično preduslov za uspjeh
Ako pokušate promijeniti neko ponašanje i doživite neuspjeh, dokazali ste da ste barem pokušali. To može poslužiti kao vodilja u ponovnom pokušaju ili kao greška iz koje ste nešto naučili.
8. Nakon prvih rezultata odustanemo od “novog” ponašanja, mislimo da smo postigli cilj
Posljednje, ali možda i najvažnije, je istrajnost u onome što smo zamislili da promijenimo i da to dugoročno sprovodimo. Čak i kada postignemo prvi uspjeh promjenom ponašanja ne znači da nam je to “bolje” ponašanje postalo navika. Na primjer, promijenili smo navike u ishrani i konačno se osjećamo bolje, smršali smo, ali to ne treba da nam bude znak da sada možemo da se vratimo starim navikama, već da bi trebalo da nastavimo sa novim ponašanjem, dok ono ne postane navika.
Izvor:lepotaizdravlje.rs/Foto: Thinkstock/A.G.