9 znakova da ne unosite dovoljno ugljikohidrata
Ugljikohidrati nisu neprijatelj! Ključni su za energiju, probavu i zdravlje mozga. Saznajte koji su znakovi da ne unosite dovoljno ugljikohidrata ...
Kaže se da je vaginalna mikroflora čuvar ženskog zdravlja. Ginekološkinja i specijalistica opstetricije Sanja Boras objašnjava zašto je to tako!
Šta se događa kada je narušena vaginalna mirkoflora?
“Kad je narušena ravnoteža vaginalne mikroflore, gubi se njena funkcija prirodne barijere, pa raste pH i javljaju se određene bolesti. Istina je da njezi lica, ruku i kose posvećujemo svakodnevnu pažnju. O tome vrlo rado razgovaramo s prijateljicama, razmjenjujući iskustva i preporuke, a i savjetujemo se i s brojnim stručnjacima. Svjesni smo da ti dijelovi tijela, izloženi i najpovršnijem promatraču, otkrivaju puno o nama. No, o njezi intimne zone gotovo se ne razgovara. To se podrazumijeva samo po sebi, bez obzira na to što šutnja i pretpostavke oblikuju cijeli niz pogrešnih navika”, kaže doktorica.
O njezi i higijeni intimnih dijelova tijela premalo se govori i u ginekološkim ordinacijama, iako njega i higijena ne znače samo sprečavanje infekcija nego i najaktivniju primarnu brigu o psihofizičkom zdravlju žene.
“Naime, higijena svakog dijela tijela, pa i intimnog područja, od presudne je važnosti za podršku samoodbrani organizma, jer potiče sisitem samočišćenja koji, u slučaju normalnog djelovanja, štiti od uzročnika bolesti i bez našega svjesnog uticaja”, objašnjava ona.
Sve više žena bori se s vaginalim infekcijama
Alarmantni su statistički podaci koji pokazuju da prirodnu zaštitu, odnosno uravnoteženu vaginalnu floru, ima samo 30 do 40 posto žena reproduktivne dobi.
Iako velik broj žena prije ili kasnije iskusi vaginalnu infekciju, samo manji broj njih zbog toga odlazi ginekologu. Ipak, gotovo sve prije ili kasnije imaju problema s vaginalnom upalom, što u gotovo svakom četvrtom slučaju uzrokuje i upalu mokraćnog mjehura.
Razlog velike učestalosti upale u urogenitalnom području je u specifičnosti ženske anatomije – ulaz u vaginu nalazi se u blizini otvora debelog crijeva s jedne i ušća mokraćne cijevi s druge strane, što povećava mogućnost prenosa nepoželjnih bakterija u nju.
U crijevima se prirodno nalaze mnoge bakterije koje same po sebi ne uzrokuju bolest, ali kad su prisutne u drugim organima, mogu uzrokovati akutnu ili hroničnu upalu: u vagini – vaginitis, a u mokraćnoj cijevi – uretritis i cistitis.
Osim blizine završnog dijela debelog crijeva i mokraćne cijevi, uzrok narušavanju ravnoteže bakterijske flore ili posljedičnoj infekciji mogu biti i spolne navike, odnosno spolni partner. Mnoge spolno prenosive infekcije, poput trihomonasa, klamidije, mikoplazme i HPV-a, kod muškaraca ne moraju imati simptome, no problem je što ih prenose ženama.
Mjere prevencije
Jedna od mjera prevencije svakako je redovna posjeta ginekologu mnimalno jednom godišnje trebalo bi da bude pravilo očuvanja i brige za intimno zdravlje. Uz navedeno, posebnu pažnju obratite na ljetne vrućine koje mogu donijeti niz neugodnosti.
“Mokri kupaći kostimi, uska odjeća pogoduju narušavanju intimnog zdravlja žene. U putnoj apoteci uz sve što planirate ponijeti svakako ne zaboravite na neki od provjerenih prepaparata protiv gljivičnih proizvoda za intimne dijelove i nekog od probiotika za normalizaciju vaginalne flore”, objašnjava doktorica i dodaje: “Pouzdan ginekolog kojeg možete nazvati ili poslati poruku može vam pomoći u trenutku kada vam čuvari intimnog zdravlja pokažu nepošnost”.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr Foto: Thinkstockva