Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Uvijek završite obrok brže od ostalih? Dakle, jedete prebrzo! Da li je to zdravo?
Brzim jedenjem rizikujete više od loše probave. Sve je veći broj naučnih istraživanja koja brzo jedenje povezuju s gojaznošću. Nova studija Univerziteta Hiroshima ističe vezu i s metaboličkim sindromom (u pitanju je grupa faktora rizika, uključujući višak masnog tkiva u predjelu stomaka, srčana oboljenja, insulinsku rezistenciju, dijabetes…).
Veliki zalogaji plus brzo gutanje i rezultate je da enzimi ne stižu da “podmažu” hranu i “razbiju” je na manje dijelove prije nego što dospije u želudac. Takođe, oni koji brzo jedu, gutaju puno vazduha a to može da izazove gasove i nadutost. Hranu je prije gutanja potrebno dobro prožvakati, a to može biti od tri do deset puta prije nego što je progutamo!
Čak i u tom slučaju, ukoliko nutrijenti prebrzo ulaze u krvotok, to može izazvati nagli skok insulina i zavarati hormon sitosti, koji neće na vrijeme prenijeti poruku mozgu da ste siti.
Postoje li neki trikovi koji nam mogu pomoći da usporimo? Svaki zalogaj žvaćite sve dok ne postane sasvim kašast – to će povećati broj kalorija koje sagorijevate tokom probave. A možete i malo da se zabavite: pokušajte da držite viljušku u ruci koja vam nije dominantna ili da jedete štapićima.
standret / iStock via Getty Images Plus