Kako zadržati željenu težinu i spriječiti debljanje?
Pravi je izazov zadržati željenu tjelesnu težinu nakon što ste izgubili nekoliko kilograma viška. Povratak kilograma koje ste nedavno izgubili je n...
Ako se vratimo na mudru izreku Hipokrata NEKA TVOJA HRANA BUDE TVOJ LIJEK A TVOJ LIJEK NEKA BUDE TVOJA HRANA jasno nam je da u svim zdravstvenim izazovima hrana može biti važan faktor u rješenju i postizanju cilja.
Sve što nam je nepoznato na prvu djeluje teško i komplikovano. Ja vam obećavam da ovaj put nas vodi na korak bliže cilju i da nije ništa strašno , naprotiv u ovom putu treba da uživamo i postanemo bolji i zdraviji sa lakoćom. Ovo je proces koji će da traje, jer i loše navike, zdravstveni izazovi nisu došli preko noći, pa tako neće ni rezultat.
Nećemo imati rezultat za sedmicu dana, za mjesec dana, pa ni za dva mjeseca, potrebno je minimalno 3 do 6 mjeseci da spremimo naše tijelo za novi život. Cijeli postupak trebao bi biti individualnog karaktera jer niko od nas nema isti stil života i na kraju isti uzrok neplodnosti. Nažalost, ne postoji magična formula koja će svima pomoći, zato sa vama ću da dijelim samo one informacije koje mislim da su sigurne i korisne za svakog, a za one koje su individulanog karaktera, u zavisnosti od uzroka nastalog problema, stojim vam na raspolaganju za konsultacije.
Princip same ishrane i ono nešto što je do sada kroz medicinske studije pokazalo najbolji učinak je Mediteranska ishrana, bogata zdravim mastima, ribom, žitaricama, sa mnogo svježeg voća i povrća. Ovaj vid ishrane dobar je i kao prevencija različitih kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, malignih oboljenja i mnogih drugih. Mediteranska ishrana je priznata kao jedna od najboljih dijeta i od strane svetske zdravstvene organizacije, i to više puta.
Početna faza je da nam ishrana bude kao dodatna terapija pratećim oboljenjima koja su izazvala sterilitet, i povećanje kvaliteta jajnih ćelija, ali i spermatozoida. Vrlo je važno da uključimo oba partnera u ovaj proces. Ono na šta treba posebnu pažnju da obratimo su makronutrijenti. Nijedna hrana u bilo kojoj ishrani nije čarobni sastojak, umesto toga, moramo da težimo da jedemo širok spektar svežeg voća i povrća, da unosimo veće količinama proteina, umjerene količinama zdravijih ugljenih hidrata i puno zdravih masti. Ovde mislimo na omega 3 masti i mononezasićene masti, kao ono što ćemo naći u avokadu, maslinovom ulju, orašastim plodovima, ribi i slično.
Kada već pričamo o mastima, moram da vam kažem da uvijek birate punomasne proizvode mlijeka, jogurta (koji nam je važan posebno zbog probiotika i crevne flore) jer svi oni koji se sastoje od sniženih vrijednosti masti, bez masti, imaju mnogo aditiva koji nam mogu samo odmoći u ovom procesu.
Takođe, važan je i unos zasićenih masti koje su nam važne za regulaciju hormona, pa u ishranu možemo da uvedemo kokosovo ulje. Moja preporuka je da stavite kašiku kokosovog ulja u šejk za doručak ili užinu. Salate i preprada hrane koristite malinovo ulje.
Mnogo je važno da znamo da su odricanja na ovom putu neophodna. Ovo se posebno odnosi na osobe koje su prešle određene godine i više nije tako lako doći do trudnoće. Alkohol, cigarete, industrijski šećeri, suhomesnati proizvodi, grickalice, bijeli hljeb, bijela riža, kolači, svi slatkiši i slično… sve to treba da isključimo. Ako jako nešto želimo, mislim da je ovo odricanje najmanje što možemo učiniti kako za sebe, tako i za sam proces, jer će nam donijeti najljepši rezultat, novi život.
Poznato je da nikotin poremeti ravnotežu hormona i negativno utiče na zdravlje jajnika i materice; a da ne govorimo o šteti razvoju fetusa koji raste.
Mnogi parovi piju mnogo više alkohola nego što imaju svijest o tome, jer nam je alkohol postao svakodnevica većini. Za alkohol nije utvrđena bezbjedna granica u pogledu plodnosti, ali znamo da može uticati na zdravlje jajnih ćelija i spermatozoida: ne samo da podiže nivo slobodnih radikala u tijelu, već i iscrpljuje tijelo vitalnih hranljivih materija koje su potrebne za reprodukciju.
Pored toga, studije su pokazale da alkohol može smanjiti šanse para za uspješnu vantelesnu oplodnju. Ovo ne znači da ponekad možete prije spavanja popiti jednu čašu vina, ali to ne treba da bude praksa. Ishrana bogata rafinisanim ugljenim hidratima (kao što su bijeli hljeb, riža i tjestenina, kao i rafinisani šećeri, slatkiši), slatkim pićima i prerađenom hranom može dovesti do neravnoteže šećera u krvi (koja se manifestuje kao skokovi i padove energije tokom dana), što zauzvrat ima negativan uticaj na zdravlje vašeg reproduktivnog sistema. Nizak nivo šećera u krvi (zbog čega ćete se osjećati letargično) stimuliše oslobađanje hormona stresa (adrenalina i kortizola) u tijelu. Kontinuirano oslobađanje hormona stresa mijenja način na koji vaše tijelo reaguje na progesteron, koji je toliko važan za pravilno funkcionisanje menstrualnog ciklusa.
Na ovaj ili onaj način, držanje šećera u krvi pod kontrolom je od suštinskog značaja za optimizaciju vaših šansi za trudnoću, bilo kroz VTO ili prirodno.
Rješenje je da jedete hranu sa niskim GI, bogatom proteinima i zdravim mastima, bobičasto voće, žitarice od cijelog zrna, svježe povrće i voće, mnogo salate, ribe. Ako samo 50% primenite od ovih savjeta, bićete sigurno bliže cilju.
iStock via Getty