Željno ste iščekivali proljeće, a sada, kada se uporna zima konačno predala, osjećate se iscrpljeno, bezvoljno i nemate snage da obavljate ni uobičajene aktivnosti, a kamoli da uživate u prvim toplim i sunčanim danima.
To su simptomi proljetnog umora, od kojeg, prema nekim procjenama, iz godine u godinu pati svaka deseta osoba na planeti. Ovo stanje je posljedica načina života u toku jeseni i zime. Suviše masne i teške hrane na tanjiru, uz nedovoljno vitamina i minerala te premalo sunčeve svjetlosti i fizičke aktivnosti, dovodi do pada energije. Ipak, uz izmjene u načinu ishrane i laganu šetnju u prirodi, ubrzo ćete ponovo biti u formi.
Kad je riječ o ishrani, prvo morate da ograničite unos masti i šećera. Slatkiši će vam trenutno vratiti energiju, ali taj osjećaj će kratko trajati. Ubrzo će doći do naglog pada nivoa šećera u krvi, pa ćete se osjećati još tromije. Zato se bacite na namirnice koje sadrže složene ugljene hidrate, one su najbolji saveznik u borbi protiv proljetnog umora. To su krompir, tjestenine i drugi integralni proizvodi od žitarica. Nutricionisti i nutricionistice tvrde da su i male količine ugljenih hidrata dovoljne da organizam pokrene sopstvenu proizvodnju serotonina, hormona koji izaziva osjećaj sreće.
Vaš jelovnik treba da obiluje laganim obrocima, svježim voćem i povrćem. Ne odstupajte od tri glavna obroka i dva međuobroka, ali oni moraju da budu prilagođeni vašim godinama, aktivnostima, polu i eventualnim hroničnim tegobama. Naročito je važno da ne preskačete doručak. U nedostatku vremena, za užinu će vam koristiti i neko svježe voće. Malim čarobnjakom koji otklanja umor smatra se vitamin C, pa jedite kivi, pomorandže i limun, kao i u toku zime. Sok od limuna ili pomorandže koristite i za prelivanje salata od voća i povrća. Neka se na vašoj trpezi nađu i paprika i peršun, koji su naročito bogati ovim vitaminom. Birajte i namirnice bogate rastvorljivim vlaknima, kao što su jabuke, zob i mahunarke, a supa ili čorba moraju da budu neizostavan dio ručka. Okrijepiće vas i obezbijediti vam dovoljno tečnosti, vitamina i minerala.
U borbi protiv umora idealna je i riba. Novija istraživanja pokazuju da ishrana bogata ribom stimulativno djeluje na procese u organizmu, pružajući mu dodatnu energiju. Ako ste često pospani i loše raspoloženi, možda vam nedostaje gvožđe. Ovaj mineral ima važnu ulogu u izgradnji hemoglobina i veoma je bitan za imunosistem. Muškarcima treba oko deset, a ženama oko 15 miligrama gvožđa dnevno. Glavni izvori gvožđa su soja, špinat, crvena mesa, živina, riba i orašasti plodovi. Gvožđe će se bolje resorbovati iz hrane pomoću vitamina C.
Važno je i da pijete dovoljno tečnosti, najmanje litar i po dnevno. Voda će vam pomoći da regulišete probavu i brže se oslobodite nakupljenih toksina, čime se smanjuje i osjećaj umora. U vodu možete da dodate malo limunovog soka, što će vas dodatno osvježiti, a korisna je i mineralna voda koja će vam izbalansirati nivo minerala u organizmu.
Ograničite uzimanje alkohola. On djeluje depresivno na centralni nervni sistem, a smanjuje i nivo šećera u krvi. Izbjegavajte kafu, crni čaj i gazirane napitke. Iako će vam možda isprva djelovati jako naporno, trudite se da redovno šetate, vozite bicikl, trčite… bavite se sportom. To će vašem tijelu osigurati više kiseonika i više energije.