Kakav je utjecaj alkohola na kožu?
Kada uživate u čaši vina s prijateljicama, vjerovatno ne razmišljate o kakav je utjecaj alkohola na zdravlje kože. Međutim, ako želite zablistati ...
Naučnici sa Univerziteta Edinburgh, otkrili su da izloženost suncu od samo 20 minuta utiče na krvne sudove tako što u organizmu nastaje hemikalija azot oksid. Na taj način se snižava krvni pritisak, a time i rizik od infarkta, moždanog udara i začepljenja krvnih sudova.
Autor studije, doktor Richard Weller navodi da moždani udar i infarkt odnose više života nego rak kože.
Njegov tim pratio je pritisak kod 24 volontera koji su dva puta bili u solarijumu u trajanju od 20 minuta. Tokom prvog sunčanja u solarijumu volonteri su bili izloženi i UV zracima i toploti. Drugi put stručnjaci su blokirali UV zrake, izlažući ispitanike samo toploti.
Pritisak kod ispitanika snizio se znatno nakon prvog tretmana u solarijumu, ali ne i nakon drugog. To znači da je UV zračenje, a ne toplota, zaslužno za pozitivno djelovanje na pritisak. Stručnjaci vjeruju kako sunce “otključava” azot oksid koji se nalazi u koži i time proširuje arterije, pa krv njima lakše putuje.
Ipak, stručnjaci su i dalje oprezni i ističu kako je još uvijek prerano odlučiti smijemo li se izlagati suncu u većoj mjeri.
Izvor: ordinacija.hr