Vaspitne metode očeva: Tata ima ležerniji pristup

by | 17 Jula, 2013

Ako se djeca nikad ne popnu na drvo “jer mogu pasti” postaće preoprezna, kaže dječji psihijatar Kyle Pruett s Univerziteta Yale. A upravo je to jedna od osnovnih razlika u vaspitnim metodama između očeva i majki. Mame beskrajno vole svoje mališane pa su često zabrinute i kad nema stvarne opasnosti, a tate će podsticati dijete na otkrivanje svijeta.

porodica

Na taj način će se djetetu poboljšati koordinacija te će upoznati tijelo. Dok će mame na prvo kihanje “guglati” da bi pronašle šta sve to može značiti, očevi će češće slušati intuiciju.

Majke češće teže savršenstvu te će upoređivati svoje dijete s drugima, gristi se za sve svoje eventualne propuste ili ako njihovo “zlato” uprlja majicu sladoledom ili travom. U istoj situaciji tata neće primijetiti mrlju od sladoleda ili će se i sam valjati s djetetom po travi – najvažnije mu je da se zabave. Možda djeluju neozbiljno, ali upravo ta opuštenost je najvažnija tatina lekcija.

Direktna uputstva i jasnije izražavanje
Očevi češće djeci daju konkretnija, direktnija uputstva, bez previše objašnjavanja. Tako se djeca odmalena uče kako što jasnije izraziti svoje potrebe i želje i u odrasloj dobi.

Postavite veće prepreke
Bilo da je riječ o fudbalu ili društvenoj igri, izletu ili kartanju, očevi postavljaju djeci izazove umjesto da im popuštaju.

Nemojte popustiti baš svaki put
Dok će mame pojuriti kako bi pomogle djetetu, očevi su mnogo “otporniji” na cendranje. Znaju da su djeca itekako sposobna i rijetko kada trebaju pomoć. Takav pristup podstiče djetetovu samostalnost, upornost i oslanjanje isključivo na vlastite snage.

Humorom do kreativnosti
Pjevanje na kašiku, trkanje do trgovine i slične “gluparije” takođe su češće među očevima nego majkama. No djeca na taj način razvijaju smisao za humor, maštovitost i kreativnost, ali i stiču ležerniji pristup prema životu.

Izvor: 24sata.hr