Nekad je posao bolje ostaviti za sutra – evo zašto!
Važno je da budete realni u svemu što radite. Ako ustajete sa nervozom misleći da li ćete uspjeti sve da postignete danas, razmislite o tome da nek...
Posao može da bude izvor ponosa i zadovoljstva za neke od nas. Drugima ipak je on samo nužno zlo ili još gore, izvor svih frustracija i problema. Trećina bolesti koje pogađaju ljude razvijaju se iz stresa koji izazivaju problemi na poslu.
Vodite o tome računa kada osjetite pritisak i težinu u grudima i glavi zbog rokova koji vas prtiskaju, šefa koji vam stalno diše za vratom ili kolega koji vas izluđuju.
Ovi podaci možda vam se čine malo pretjeranima, ali oni su sve jedno tačni. Ako možete da se poistovjetite s nekom od situacija navedenih u nastavku, velike su šanse da se stres negativno odražava na vaše zdravlje, vezu i brak, pa čak i ljepotu.
Ovo su faktori na poslu koji uteču na hronični stres:
– dosadni zadaci koji se stalno ponavljaju
– imate nizak nivo kontrole nad onim što radite
– naporne kolege ili manjak prijatelja na radnom mjestu
– niste sigurni da li ćete zadržati posao (stalno se bojite da ćete izgubiti posao)
– noćne smjene i smjene koje se stalno mijenjaju
– izloženost buci
Da rezimiramo – razlika između akutnih i hroničnih uzročnika stresa na poslu vezana je za vaš odnos prema radnom mjestu. Kada osjećate da nemate puno kontrole nad onim što radite, kada osjećate da od vas previše traže i još uz sve to nemate potporu prijateljski raspoloženih osoba – izloženi ste velikom stresu i razornom učinku koji on ima na vaše fizičko i psihičko zdravlje.
Akutni stres su povremeni projekti kada morate duže i napornije da radite, ali oni su upravo to – povremeni. Kada stres postane dio svakodnevice i hroničan – to može da bude pogubno za vas i za vaše odnose s ljudima, posebno s voljenom osobom s kojom dijelite život i životni prostor.
Izvor: Žena.hr