Jedna od tajni dobrog izgleda leži i u tome da sami morate znati kad vam je dosta. Kada osjećate da ste siti znači da ste već pojeli previše. Osjećaj kada ustanete od stola mora biti organizam ispunjen energijom, a ne osjećaj punog stomaka i umora. Vježbajte i s vremenom ćete sami naučiti kako raspoznati te dve stvari.
Nastavite li da jedete nakon što u organizam unesete dovoljno hrane i osjećate se sito to je samo navika koju vučete iz djetinjstva.
Često jedemo samo zato što vidimo hranu, a ne zato što smo gladni. Takođe i sjedamo za sto iz navike, a ne zato što je organizmu zaista potrebna hrana.
Počevši od danas pokušajte završiti obrok pet minuta ranije nego inače ili kad na tanjiru ostane četvrtina vašeg uobičajenog obroka. Napravite pauzu od deset minuta i vratite se za sto. Gotovo je sigurno da više nećete biti gladni. Već prilikom sljedećeg obroka na tanjir stavite manju porciju.
Vježbe za smanjenje apetita:
1. Najbolji trening koji možete zadati sami sebi je pravilno i dugotrajno žvakanje svakog zalogaja. Svaki zalogaj je potrebno prožvakati barem 30 puta.
2. Prilikom jela koristite manje tanjire i posude koje neće izgledati prazno kada na njih stavite smanjenu količinu hrane. Kada završite obrok mozak će tijelu poslati poruku da ste siti, a tanjir će biti prazan. Jednostavno.
3. Na stolu uvijek imajte čašu vode i pijte tokom obroka. Često menjamo žeđ za glad i tada stvari kreću nizbrdo.
4. Jedite polako. Pronađite vremena za obrok i dobro prožvaćite svaki zalogaj.
5. Postepeno smanjite obroke koje pripremate za večeru. Doručak neka vam bude najobilniji obrok u danu.
6. San je vrlo važan u postizanju idealne tjelesne težine, a on će doći prirodno kada u organizam prije odlaska na spavanje prestanete unositi tešku hranu.
7. V ežbajte svaki dan, neka to bude šetnja do posla, izlazak s psom ili 20 minuta vožnje bicikla. Tijelo će vam biti zahvalno i osjećaćete se bolje.