Kakav je utjecaj alkohola na kožu?
Kada uživate u čaši vina s prijateljicama, vjerovatno ne razmišljate o kakav je utjecaj alkohola na zdravlje kože. Međutim, ako želite zablistati ...
Hidroterapija ublažava bolove u mišićima i zglobovima, jača krvotok i imunitet, a njeno se djelovanje upotpuni oblozima, parom, masažom…
Ova terapija obuhvata sve oblike ljekovitih terapija uz primjenu vode. Blagotvorno djelovanje vode na organizam počiva prvo u razlici temperature vode i tijela. Zavisno od zdravstvenog stanja pacijenta voda se koristi topla ili hladna. Takođe se koristi vruća voda kao i para.
Kombinacija drugih metoda
Klasična medicina već prepoznaje prednosti hidroterapijskih postupaka kao dopune drugih oblika liječenja, prije svega u fizioterapiji, kod problema sa zglobovima i mišićima. U prirodnoj se medicini hidroterapija koristi u kombinaciji s drugim zdravstvenim mjerama, poput propisanih dijeta i relaksacije. Najveća prednost metode je potpuna prirodnost bez nuspojava opasnih po zdravlje.
Hidro programi u vašem domu
Postupke terapijom vodom svako može primjeniti kod kuće. Tuširanje toplom vodom relaksira, tuširanje ekstremiteta hladnom vodom podstiče cirkulaciju i oživljava. Ovisno o jačini mlaza, voda masira mišiće i ostalo tkivo.
Kupka za noge – noge se namaču u dubljoj posudi sa hladnom vodom, voda dopire do koljena.
Polijevanje vodom – mlaz vode umjerenog pritiska usmjerava se na ruke, noge, leđa, lice ili čak na cijelo tijelo.
Oblozi – vlažan se oblog stavlja na određene dijelove tijela i pokriju se suhim peškirom.
Trljanje tijela – cirkulacija u problematičnom djelu tijela trlja se mokrim peškirom.
Kupke – u zavisnosti o tipu zdravstvenih tegoba, preporučuju se kupke za noge, sjedeće ili ležeće kupke uz dodatak eteričnih ulja ili različitih biljaka.
Primjena vode u tarapeutske svrhe poznata je vjekovima. Još su stari Grci vjerovali u ljekovitost vode. Rimljani su gradili kupališta, koja su bila javna.
Izvor: ljepota.ba