Ako ste nepopravljiva spavalica, a morate rano da ustajete, ova metoda će vam pomoći da u kratkom roku prevaziđete “bolest spavanja”.
Da li se ujutro osjećate umorno, čak i poslije osam sati sna? Eksperti tvrde da naše ponašanje prije odlaska u krevet, kao i nakon buđenja, direktno utiču na to kako se osjećamo kada otvorimo oči. Zato ignorišite neprijatan zvuk budilnika i primijenite ove trikove…
Prije odlaska na spavanje..
1. Sinhronizujte satove! Naš biološki sat radi u ciklusima od 90 minuta, a kvalitetan noćni san podijeljen je na četiri ili pet ciklusa. Ukoliko ustajete u sedam ujutro, onda lako možete da izračunate kada treba uveče da legnete, računajući četiri-pet intervala od po sat i po.
2. Isključite mobilni telefon! Švedski i američki naučnici nedavno su dokazali da mobilni telefon emituje radijaciju koja blokira mozak da dospe u stanje “delta sna” (stanje koje omogućava osjećaj potpunog odmora).
3. Odredite pravo vrijeme za tuširanje… Oko deset sati uveče unutrašnja temperatura tijela prirodno pada, što je signal za mozak – da počne da oslobađa hormon melatonin. Kupanje/tuširanje sat i po prije odlaska na spavanje simulira ovaj pad temperature, što ubrzava ulazak u “delta fazu”.
Kada se probudite…
1. Nemojte ponovo da zaspite! Tako ćete započeti novi ciklus sna od devedeset minuta, a nakon (naglog) buđenja duže ćete biti pospani i letargični. Umjesto toga, na zvuk budilnika ustanite iz postelje i – pravac na tuširanje!
2. Pijte sok od narandže umjesto mlijeka! Tokom noći pada nivo šećera u krvi i tečnosti u organizmu, što su ključni faktori koji uzrokuju jutarnju slabost i usporenost. A budući da je sok od narandže sadrži ugljene hidrate, eliminisaće ovaj osjećaj za manje od deset minuta.
3. Jedite meso i povrće! Nedostatak gvožđa uzrokuje nemiran san, često ustajanje, čak hodanje u snu. Zato je najbolje da uzimate gvožđe kao dodatak ishrani (uz konsultaciju s ljekarom), ili da povećate unos zelenog lisnatog povrća i crvenog mesa.