![](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2021/08/GettyImages-1155230093-600x470.jpg)
Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Kao i odrasli, djeca se takođe bore sa stresom. Suviše obaveza, konflikti u porodici i problemi s vršnjacima su stresovi kojima su djeca najčešće izložena.
Izvesna doza stresa je normalna. Na primjer, normalno je da polazak u srednju školu ili neki važan test predstavljaju stres.
Ključ kako da pomognete djetetu da se nosi sa stresom leži u tome da naučite dijete da rješava probleme, da planira i zna kada će reći da, a kada ne, za aktivnosti ili obaveze. To ne znači da će sve teći glatko i bez poteškoća.
Ako dijete ne naučite kako da se nosi sa stresom, može da se okrene pretjeranom jelu, upotrebi droge ili alkohola. Drugim riječima, djeca će posjegnuti za nečim od čega će se osjećati bolje u trenutku, a to obično nije ništa zdravo.
Evo nekoliko savjeta kako da pomognete djetetu:
1. Prestanite da mu preopterećujete raspored
Jedan od najvećih stresova za dijete je preopterećen raspored. Ipak, danas se od djece očekuje da sedam sati u toku dana budu pažljivi u školi, da imaju dodatne aktivnosti, dođu kući, završe domaći i odu u krevet, kako bi sutra sve to isto ponovili. Pitanje je gdje je vrijeme za odmor. Djeci je potrebno vrijeme za odmor kako bi obnovili energiju. Njihovo tijelo i mozak imaju potrebu da se odmore, a moguće je da sami to ne shvataju. Zato je važno da uočite ako je vaše dijete preopterećeno.
Pogledajte djetetov sedmični raspored i uvjerite se da ima dovoljno vremena za odmor, odnosno period u kome nema potrebe da gleda na sat već može da se opusti.
Obratite pažnju i na to kako vaša porodica jede svoje obroke. Ako svi jedete u trku, u kolima, grabeći hranu i žureći dalje, to je indikator da se suviše toga događa.
2. Obezbijedite vrijeme za igru
Treba davati prednost igrama koje ne stvaraju pritisak, odnosno igrama koje ne sadrže nikakvu lekciju, u kojima nema takmičenja ni cilja. Kod mlađe djece ovo dolazi prirodno, ali starija djeca mogu da zaborave da se jednostavno samo igraju.
Kombinujte igranje s psihičkim aktivnostima, što je veoma važno za dobrobit djeteta. Neke ideje su vožnja biciklom, bacanje lopte, pješačenje, planinarenje.
3. Neka san postane prioritet
San je od vitalne važnosti jer minimizuje stres, obnavlja energiju i dijete se bolje pokazuje u školi. Ako dijete ne spava dovoljno to je sljedeći indikator da je preopterećeno.
Ovdje je redukovanje obaveza od velike pomoći. Druga pomoć je dovoljno sna i stvaranje atmosfere koja to podržava. Na primjer, TV i druge elektronske uređaje držite van djetetove sobe.
4. Naučite dijete da sluša signale svog tijela
Dijete treba naučiti da razumije svoje tijelo i psihologiju stresa. Na primjer, sjedite u kola sa svojim djetetom, pa pritisnite gas i kočnicu i slušajte kako motor zavija. Objasnite djetetu da se tako čuje i njegovo tijelo i kaže mu da je dosta.
Podstičite dijete da sluša svoje tijelo. Dok je normalno da djetetu stomak bude uznemiren prvog dana u školi, napuštanje časa zbog problema sa stomakom ili glavobolje je znak da je djetetov raspored prepun.
5. Kontrolišite sopstveni stres
Stres je u izvesnom smislu zarazan. Kada su roditelji pod stresom onda su i djeca. Ako živite u okruženju u kome jedna aktivnost smenjuje drugu i vaše dijete će pokupiti taj način života.
Ne podcijenjujte važnost pokazivanja djetetu kako da se opusti i efikasno bori sa stresom. Dijete mora da uspori.
6. Neka vam jutra budu mirnija u porodici
Neorganizovana porodica je jedan od okidača stresa, što je naročito vidljivo tokom jutra. Neka vaše jutro bude smirenije jer njime započinjete dan.
7. Pripremite dijete da se nosi s greškama
Kod djece mnogo stresa potiče iz straha da će napraviti neku grešku. Podsjetite dijete da ne mora da zna sve da uradi, niti mora da zna da sve uradi tačno.
Dok je donošenje odluka važna vještina, koju dijete treba da nauči, možda je još važnije da dijete nauči kako da se oporavi od loše odluke.
Ako ne objasnite djetetu da je donošenje pogrešnih odluka dio procesa učenja, to može da bude veliki stres za njega. Pomozite djetetu da nauči kako da smisli nekoliko koraka koje će napraviti nakon donošenja loše odluke ili nakon greške koju je napravilo. Pomozite djetetu da smisli kako to da popravi, izmijeni, nauči lekciju i krene dalje.
Gledajući širi kontekst treba imati u vidu da ne možete živjeti stresnim životom i onda učiti dijete kako da kontroliše stres.
Izvor: superdete.com