San “čisti” mozak: Pomaže nam da očistimo mozak od „otpada“

by | 30 Decembra, 2013

Dok spavamo, mozak izbacuje „otrove“ koji su se u njemu skupljali tokom dana, tvrde naučnici s Univerziteta Njujork. Oni su otkrili zašto dobar san nikada nije gubljenje vremena. On nam pomaže da očistimo mozak od „otpada“ koji se u njemu skupljao tokom dana.

spavanje

Dok nam se tijelo odmara, mozak naporno radi kako bi se oslobodio toksina. Veća količina tih otrova može da dovede i do Alchajmerove bolesti i drugih neuroloških problema, tvrdi vođa istraživačkog tima dr Maiken Nedergaard. Ona ističe da mozak drugačije funkcioniše kada spavamo, a drugačije kada smo budni. Telo eliminiše „otpad“ preko limfnog sistema, dok mozak ima poseban sistem.

Laboratorijska istraživanja pokazala su da su tokom noćnog odmora aktivnosti čišćenja u mozgu 10 puta veće. Kada bi to radio dok smo budni, ne bismo mogli da razmišljamo. Zato bi na spavanje trebalo da idemo čim osjetimo potrebu za odmorom.

“Mozak ima dvije različite funkcije, spavanje i budno stanje. To je kao da ste priredili zabavu u kući, pa možete da se zabavljate s gostima ili da počistite kuću. Ali ne jedno i drugo u isto vrijeme”, objašnjava dr Nedergaard.

Ćelije mozga tokom sna mogu da se smanje i do 60 posto, što pomaže u efikasnijem uklanjanju štetnih stvari. Ovi rezultati mogu značajno da utiču na liječenje bolesti mozga, poput Alchajmerove, naglašavaju ljekari.

Izvor: novosti.rs