Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Uprkos brojnim istraživanjima koja se već godinama vode u svijetu, naučnici još uvijek ne mogu jasno da definišu koji su to sve uzročnici autizma.
Stručnjaci uglavnom smatraju da bi se oni mogli podijeliti u dvije grupe koje se zasnivaju na genetskom nasljeđu i uticaju sredine.
Novo istraživanje objavljeno nedavno u časopisu “Journal of Autism and Developmental Disorders” upravo je pokazalo da uz dominantno genetske faktore postoje i određeni faktori iz sredine, odnosno da teške infekcije tekom trudnoće značajno povećavaju rizik od autizma.
Studija je uporedila 407 djece s autizmom sa 2.075 zdrave djece, prenosi Tportal.
Rezultati su otkrili da je rizik pojave autizma bio za 58 posto veći kod majki kojima su tokom hospitalizacije utvrđene neke bakterijske upale – genitalija, urinarnog trakta ili amniotske tečnosti koja okružuje fetus.
Mada nisu bile izrazito česte ni u jednoj od dvije grupe majki (1,5 posto kod majki djece s ASD-om naspram 0,5 posto kod majki djece bez ASD-a), infekcije dijagnostikovane u drugom tromjesečju trudnoće povezane su s trostruko većim rizikom razvoja ASD-a.
Vođa istraživanja Useni Zerbo (Kaiser Permanente Division of Research) smatra da se s ASD-om uglavnom mogu povezati samo teže upale.
Naučnici još ne mogu sa sigurnošću da kažu na koji bi način infekcije mogle da utiču na rizik od razvoja autizma. Ali Zerbo ističe da su testovi na životinjama otkrili da reakcije imuno-sistema na procese upale tokom trudnoće mogu djelovati na neurološki razvoj ploda.
“Iako većina infekcija tokom trudnoće nije povezana s autizmom, naša otkrića pokazuju da one ipak povećavaju rizik od njegova razvoja. Stoga bi bilo razumno da se žene koje sumnjaju na moguću upalu obrate svojim ljekarima”, savjetovao je Zerbo.
Izvor: tportal.hr