Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Ponekad je zaista teško odoljeti jakoj želji za hranom i kada smo siti. Evo nekoliko korisnih savjeta.
Kada se prepuštate nekontrolisanom uživanju u omiljenoj hrani, kao neizostavan pratilac se javlja osjećaj krivice. Poslušajte naše savjete koji će vam pomoći sda se otrgnete neodoljivoj želji za hranom i izbjegnete neprijatan osjećaj griže savjesti.
Iskoristite snagu uma. Kada vam se javi neodoljiva želja za hranom pomislite na omiljenu aktivnost. Studija objavljena u magazinu “Apetit”je pokazala da kada, na primjer, poželimo da pojedemo krofnu ili drugu visokokaloričnu i nezdravu poslasticu, želju možemo efikasno da potisnemo ako pomislimo na omiljene aktivnosti poput plesa, planinarenja ili gledanja filma i da tako uposlimo svoj um i čula.
Pomirišite. Naučna studija je pokazala da mirisanje jasmina može smanjiti želju za čokoladom. Stručnjaci preporučuju da pomirišete nešto što vas ne podsjeća na hranu ukolko osjetite nekontrolisnu glad.
Žvaćite. Žvakaća guma može umanjiti apetit, pokazala je studija. Istraživanje objavljeno u časopisu “Apetit” je obuhvatilo 60 ljudi koji su ocjenjivali stepen gladi tri sata nakon obroka. Istraživači su došli do otkrića da su osobe koje su žvakale žvaku nakon ručka pojeli 10 odsto manje grickalica za užinu. Studija je pokazala da žvakanje žvake 45 minuta simulira sitost i potiskuje glad, apetit i nekontrolisanu želju za hranom.
Naspavajte se. Istraživanja su pokazala da nenaspavanost može da izazove pojačan apetit i da smo gladniji kada smo umorni.
Vježbajte. Čak i kratkotrajno vježbanje može smanjiti želju za slatkišima. Ukoliko osjetite da vas savladava želja za grickalicama, izađite u šetnju ili uradite nekoliko vježbi.
Izvor: stvarukusa
Foto: finecooking.com