Izborite se s povišenom temperaturom

by | 29 Januara, 2014

Svaka majka doživi traumu kad osjeti da bebino čelo “gori”. Do porasta tjelesne temperature dolazi kad se organizam bori protiv virusa, bakterija i gljivica.

povisena-temperatura-490x322

Evo kako to teče: čim se u organizmu pojave izazivači bolesti, bijela krvna zrnca šalju “signale” (interleukine) mozgu i daju mu znak da “uključi” tjelesni termostat i povisi tjelesnu temperuturu, jer je tada imunološki sistem efikasniji u borbi s infekcijom. Zato temperaturu ne treba shvatati kao bolest, već kao pozitivnu reakciju tela na “napadače”.

Temperatura može da se snizi na dva načina: pomoću lijekova i hlađenjem.

LIJEKOVIMA
Paracetamol (lupocet, panadon, febricet)

Ljekar će prvo pokušati da snizi bebinu temperaturu lijekom na bazi paracetamola, jer on izaziva najmanje neželjenih nuspojava i djeluje direktno na “termostat” u mozgu. Bolje je bebi davati sirup, a ne čepiće, jer se lakše dozira i primijenjuje. Dozira se 10 mg lijeka po kilogramu bebine tjelesne težine, svakih šest do osam sati.

Ibuprofen (buporofen, brufen)

Ovi lijekovi snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu, ali djeluju i protiv bolova. Daju se u dozi od 5 mg po kilogramu bebine težine, najviše tri puta dnevno. Ako bebi nakon davanja paracetamola temperatura padne, pa se opet poveća nakon nekoliko sati, bebi se daje neki od ibuprofena.

HLAĐENJEM
Hladni oblozi

Prokuhanom i ohlađenom vodom natopite pamučnu pelenu i djelimično ocijeđenu stavite je bebi na grudi i stomak. Čim se pelena ugrije, zamijenite je novom. Stavljanje obloga na čelo i zglobove ruku ili nogu, nije dovoljno efikasno.

Tuširanje ili kupanje

Ovo je za bebu prijatniji način hlađenja. Tuširajte je 5-10 minuta mlakom vodom (nikako hladnom!) i to u dobro zagrijanom kupatilu. Nakon tuširanja je dobro obrišite ugrejanim peškirom, a zatim obucite.

Autor: Life Content