Kako prestati jesti nezdravu hranu: 5 ključnih savjeta
Dosada, stres i loše navike mogu vas navesti na prejedanje. Otkrijte uzroke i kako prestati jesti nezdravu hranu Da li paket keksa nestane u trenu...
Predstavaljamo vam novu dijetu koja je slična sada već slavnoj 5:2. Donosimo vam sve informacije koje treba da znate o njoj…
Kako funkcioniše ova dijeta
Za razliku od dijete 5:2, tokom koje dva dana postite, odnosno jedete lagane obroke (žene 500 kalorija, muškarci 600) a ostalih pet normalno, plan 4:3 vam nalaže da jedan dan jedete šta god želite a već sljedeći da postite. Ovaj plan ponavljate iz dana u dan i to vam je suština dijete.
Kako da je držite
Doktorka Krista Vardy i Bill Gottlieb koji su napisali zajednički knjigu “Dijeta za svaki drugi dan” nalaze da je ova dijeta vrlo jednostavna.
Kada je dan za post njihov savjet je da:
1. jedete 400 kalorija mesa i 100 kalorija grickalica
2. pijete dosta vode
3. pijete čaj i kafu bez šećera
4. žvaćete žvaku
5. Ako vas mrzi da kuhate onda konzumirajte što više sirovog povrća ili pravite jela koja se lako i brzo spremaju.
Kada su normalni dani:
Njihov savjet je da tokom normalnih dana jedete hranu bogatu proteinima i mastima, ali da izbjegavate slatkiše.
Koliko je dobra dijeta
Studije su pokazale da je ovo prilično zdrava dijeta uz čiju pomoć možete da regulišete organizam i smršate (naravno, bez vježbi ništa od ovog se ne računa). Jedna američka studija je pokazala da je moguće izgubiti do 5, 6 kilograma i da se gubi salo a ne mišićna masa. Dijeta je takođe dobra za sve one koji imaju visok pritisak.
Koje rezultate možemo da očekujemo nakon završetka dijete
1. Pozitivno utiče na zdravlje.
2. Kada postite naučićete da pepoznate moment kada ste stvarno gladni pa ćete normalnim danima jesti samo kada ste gladni.
3. Saznanje da već sutradan možete da jedete šta god poželite će vas držati motivisanim da se pridržavate onih limitiranih 500 kalorija u danima posta.
4. Konzumiranje hrane koja je bogata proteinima balansira nivo šećera u krvi.
5. Ukoliko jedete hranu bogatu masnim kiselinama (maslinovo ulje, kikiriki, badem, riblje ulje) takođe ćete regulisati nivo šećera.
Izvor: elle.rs