Da li proizvodi s neuropeptidima imitiraju efekte botoksa?

by | 21 Septembra, 2024
Da li proizvodi s neuropeptidima imitiraju efekte botoksa

Mogu li proizvodi s neuropeptidima zaista imitirati efekte botoksa? Saznajte šta stručnjaci kažu o ovoj popularnoj temi

Nije neuobičajeno da proizvodi za njegu kože sadrže peptide. Iako ova klasa sastojaka nije novost, proizvodi sa peptidima su bez sumnje jedan od najvećih beauty trendova 2024. godine. Često se nalaze u kremama, serumu, maskama i drugim proizvodima koji pomažu u postizanju čvršće kože i smanjenju znakova starenja poput opuštenosti i neujednačenog tena. Interesovanje za peptide ne prestaje, a neuropeptidi (specifična klasa peptida) postaju sve popularniji u proizvodima za njegu kože.

Proizvodi s neuropeptidima su beauty trend

Kao što prefiks “neuro” sugeriše, neuropeptidi su grupa peptida koji igraju ulogu u signalizaciji proizvodnje proteina u tijelu. Obično ih kozmetičke marke promovišu kao sastojak koji pomaže opuštanju i ublažavanju finih linija i bora, a čak se pominje da nude efekat sličan botoksu.

Šta su neuropeptidi?

“Neuropeptidi su kratki lanci aminokiselina koji djeluju kao hemijski signali,” objašnjava dr. Melanie Palm, M.D., dermatolog i plastični hirurg iz Art of Skin MD u San Dijegu, Kalifornija. “Kada se stavljaju lokalno na koži, pokazalo se da neuropeptidi stimulišu proizvodnju kolagena, elastina i hijaluronske kiseline, zbog čega se često reklamiraju kao topična alternativa neurotoksinima poput botoksa.”

Dodaje da su istraživanja pokazala da određeni neuropeptidi mogu ograničiti oslobađanje neurotransmitera koji izazivaju kontrakcije mišića — otuda i tvrdnja da neuropeptidi imituju efekat botoksa. Međutim, rezultati primjene seruma sa neuropeptidima ne mogu se uporediti sa efikasnošću jakog i dugotrajnog injektabilnog neurotoksina.

Da li proizvodi s neuropeptidima imitiraju efekte botoksa

Prema Palm, najefikasniji neuropeptidi u formulacijama za njegu kože su Matrixyl, Argireline, palmitoil oligopeptid i palmitoil tetrapeptid-7. “Svaki neuropeptid ima drugačiju funkciju, od stimulacije proizvodnje kolagena do zaštite od oštećenja izazvanih suncem,” naglašava.

Zašto se proizvodi s neuropeptidima koriste za njegu kože?

Postoji nekoliko potencijalnih prednosti korišćenja neuropeptida u topičkim proizvodima. “Ideja iza korištenja neuropeptida u njezi kože je iskoristiti njihovu sposobnost da komuniciraju sa ćelijama kože i proizvode više kolagena kada se primijenjuju lokalno,” objašnjava Graf. “Signali koje šalju unutar kože će biti korisni u promicanju procesa poput opuštanja mišića lica, proizvodnje kolagena, jačanja zaštitne barijere kože i poboljšanja njenog opšteg izgleda.”

Prema Palm, pošto neuropeptidi imituju signale koji utiču na nerve, mogu uticati na senzorne nerve, potencijalno smanjujući nelagodnost ili nuspojave nakon određenih procedura.

“Na primjer, neuropeptidi prisutni u novijim kremama nakon procedura pokazali su se izuzetno efikasnim u smanjenju nelagode, crvenila i otoka nakon in-office procedura kao što su mikroneedling ili procedure zasnovane na energiji ili laseru,” objašnjava.

Mogu li neuropeptidi ponuditi isti efekat kao botoks?

Kratak odgovor je ne. Iako bi bilo zgodno da hidratantna krema nudi isti efekat kao botoks, sastojci nisu zamjena za injektabilne neurotoksine. Oni jednostavno ne pružaju iste dramatične i dugotrajne efekte.

Dr. David Kim, M.D., dermatolog u Idriss Dermatology u New Yorku, objašnjava da botulinum toksin (aktivni sastojak u botoksu) funkcioniše blokiranjem oslobađanja neurotransmitera acetilholina (ACh). “ACh je signal koji govori mišiću da se kontrahuje,” kaže on. “Dakle, prekidajući taj signal, toksin prekida komunikaciju između nerve i mišića.” Dodaje da Argireline, neuropeptid poznat i kao acetil heksapeptid-8, navodno deluje na sličan način. Ali opet, rezultati se ne mogu upoređivati.

Da li proizvodi s neuropeptidima imitiraju efekte botoksa

Kao što objašnjava dr. Palm, topički primijenjen neuropeptid najvjerovatnije utiče na spoljne slojeve kože. “To znači da neuropeptidi vjerovatno neće biti efikasni u liječenju bora u dijelovima lica koji doživljavaju mnogo pokreta, poput oko usana, očiju i čela,” kaže ona.

Palm kaže da su istraživanja pokazala da je topička primjena neuropeptida smanjila broj bora oko očiju kada se koristi zajedno sa neuromodulatorom.

Dakle, iako proizvodi za njegu kože sa neuropeptidima nisu botoks u bočici, u zavisnosti od formulacije, mogli bi i dalje biti korisno dodatak vašoj rutini. Najbolje bi bilo da se posavjetujete sa dermatologom sa sertifikatom kako biste osigurali da je sastojak (ili čak tretman injekcijom) pravi izbor za vas.

ljepotaizdravlje.ba

Valerii Apetroaiei/iStock/Getty Images Plus