Vraćanje vježbanju tokom dojenja: Sve što trebate znati

by | 7 Oktobra, 2024
Vraćanje vježbanju tokom dojenja

Vraćanje vježbanju tokom dojenja može biti izazovno, posebno za nove majke koje se bore sa snalaženjem u novim obavezama i umorom

Međutim, vježbanje ne mora biti prepreka dojenju, a može biti korisno i za majku i za bebu. Dr. Rebecca Robinson, konsultant za sportsku medicinu, objašnjava sve aspekte ovog procesa.

Vraćanje vježbanju tokom dojenja: Prednosti

Iako vježbanje samo po sebi ne donosi direktne koristi za dojenje, postoje mnoge pozitivne posljedice za majku. Redovno vježbanje može poboljšati nivoe energije i mentalno zdravlje, što je ključno u postporođajnom periodu. Takođe, neke studije pokazuju da vježbanje tokom dojenja može poboljšati metaboličko zdravlje beba, smanjujući rizik od bolesti poput dijabetesa.

Vraćanje vježbanju tokom dojenja: Uticaj vježbanja na mlijeko

Dr. Robinson naglašava da vježbanje ne utiče negativno na količinu ili kvalitet mlijeka. Moguće je da dođe do privremenog povećanja laktatne kiseline u mlijeku nakon intenzivnog vježbanja, što može promijeniti ukus mlijeka i učiniti bebe pomalo nemirnima. Da biste to izbjegli, savjetuje se da nahranite bebu prije vježbanja ili da čekate sat vremena nakon vježbanja prije nego što dojite.

Vraćanje vježbanju tokom dojenja

Savjeti za udobnost i sigurnost tokom vježbanja

Pronađite pravi sportski grudnjak

Udoban i podržavajući grudnjak je ključan. Takođe, razmislite o korišćenju jastučića i jastučića za dojenje kako biste spriječili prolivanje.

Nađite vrijeme

Planirajte vježbe tako da se poklope sa vremenima hranjenja kako biste izbjegli nelagodnost zbog punih grudi. Ispumpavanje mlijeka prije vežbanja može biti korisno.

Posjetite stručnjaka

Prije nego što počnete, preporučuje se posjeta stručnjaku kako biste procijenili stanje tijela nakon porođaja. Postporođajni pregledi i podrška fizioterapeuta su od pomoći.

Budite svjesni rizika od povreda

Promjene u tijelu tokom dojenja mogu povećati rizik od povreda. Smanjena estrogenska aktivnost može dovesti do gubitka gustine kostiju, što povećava rizik od preloma. Preporučuje se uključivanje kalcijumovih i vitamina D suplemenata u ishranu.

Polako se vraćajte vježbanju

Nemojte se forsirati. Čak i male količine vježbanja su bolje od nikakvog, a slušanje svog tijela je ključno.

Vježbanje dok dojite može biti izuzetno korisno i za vas i za vašu bebu, sve dok se to radi pažljivo i uz poštovanje prema potrebama vašeg tijela. Držite se savjeta stručnjaka i uživajte u procesu vraćanja fizičkoj aktivnosti!

ljepotaizdravlje.ba

Srdjanns74/iStock/Getty Images Plus