Simptomi nedostatka željeza: Prepoznajte znakove koji upućuju na anemiju
Nedostatak željeza je stanje koje nastaje kada tijelo ne dobija dovoljno željeza, a posljedica toga može biti anemija. Simptomi nedostatka željeza ...
Otkrijte kako pokrenuti tijelo nakon 60. godine i kako poboljšati vašu pokretljivost i zdravlje. Kretanje je ključno
Kako starimo, naša tijela nas podsjećaju na to kako smo ih zanemarivali u posljednjim godinama. Sjedeći način života postao je uobičajen, a mnogi od nas provode osam sati dnevno sjedeći za svojim stolovima. Nakon posla, ponovo sjedimo tokom vožnje kući, a noću ležimo da spavamo. Jasno je da je kretanje postalo rijetkost. Prekinuti ovaj začarani krug od suštinske je važnosti, posebno nakon 60. godine.
Naime, poznata instruktorica joge Judy S. Schnoebelen, koja ima 63 godine, osvrnula se na svoje putovanje u fitnessu. “Dani kada kasni noćni Big Mac i pizze nisu uticali na moju težinu su davno prošli. Tada sam počela trčati. Sa Walkmanom pričvršćenim za pojas, pretrčala sam bezbroj milja dok se moj leđa nisu pobunila u mojim ranim 40-ima.”
Kako bi popunila prazninu koju je trčanje ostavilo, Judy se okrenula jogi, praksu koju održava već 15 godina. “Kretanje je život,” naglašava ona. Uz jogu, angažovat ćete svaki dio svog tijela. “Danas treniram nekoliko puta sedmično u zagrijanom studiju gdje također predajem,” dijeli ona.
“Volim snažne, zagrijane vinyasa flow časove, a Sculpt i Flow časovi su nevjerojatan način da u svoju rutinu uključim težine i kardio. Restore časovi pružaju mi priliku da usporim, donesem svoju praksu na pod i istegnem i oslobodim napete mišiće koji su rezultat intenzivnijih vježbi.”
Kako biste maksimizirali rezultate, važno je uključiti raznolike vježbe. Judy savjetuje da se ne radi ista vježba svaki dan, posebno ako cilja leđa i kukove – područja na kojima ljudi preko 60 godina mogu doživjeti probleme. Variranjem vaše rutine, angažovat ćete različite dijelove tijela u svakoj sesiji.
Osim toga, ona snažno preporučuje dodavanje vježbi za jačanje mišića barem dva puta sedmično. Ovo vam omogućava da efikasno radite na nogama ili rukama.
Ove vježbe pomažu jačanju mišića i, što je još važnije, štite vaše zglobove i kosti. Možete potražiti sigurne joga pokrete na internetu ili pohađati časove joge kako biste naučili kako prakticirati bez povređivanja svog tijela. Da, za jogu, ali uvijek uz pravilnu zaštitu.
JackF/iStock/Getty Images Plus