Savjeti kako uštedjeti na Airbnbu
Otkrijte kako uštedjeti na Airbnb-u pomoću fleksibilnih datuma, rezervisanja unaprijed i pregovaranja s domaćinima za najbolje cijene Zahvaljujući...
Kako reagovati na partnerove pritužbe? Fokusirajte se na empatiju i slušanje kako biste izgradili zdravu komunikaciju
Zamislite da imate prijatnu večeru s partnerom, razgovarate o danu, a zatim provjeravate obavijesti na telefonu – samo da vidite je li došao važan poslovni email. U tom trenutku vaš partner uzdahne i kaže: “Mrzim kada cijeli obrok provedeš na telefonu.” Iznenada se osjećate napadnuto; rijetko provjeravate inbox za večerom, a ovo je samo iznimno zauzeta sedmica.
Postavljate pitanje: “Kada sam to zadnji put uradio/la?” U tom trenutku, ne shvatate da je postavljanje takvog pitanja manje produktivno u zdravoj, podržavajućoj vezi. Jeff Guenther, licencirani bračni savjetnik iz Portlanda, u TikToku objašnjava zašto ne biste trebali tražiti dokaze u takvim situacijama. Ukoliko odgovorite defanzivno, ne stvarate sigurno okruženje za partnera da ponovo izrazi svoja osjećanja. U ovom kontekstu, vaš partner pokušava podijeliti svoja osjećanja, a ne vas staviti na suđenje.
@therapyjeff You know what feels like a fair question during a fight but almost always is a bad idea? Join me in patreon for extended commentary. #therapy #mentalhealth #relationshiptips #datingadvice #dating ♬ original sound – TherapyJeff
Umjesto da tražite “recepte” ili dokaze, trebali biste se fokusirati na empatiju i znatiželju. Guenther predlaže da odgovorite jednostavno: “Žao mi je. Nisam znao da se tako osjećaš. Možeš li mi reći više?” Ovaj pristup ne samo da smiruje napetost, već pokazuje i da slušate i da su njihova osjećanja važna.
Naravno, nije da nikada ne možete tražiti više detalja; to bi trebalo doći kasnije, nakon što ste prvo saslušali i potvrdili njihove osjećaje. Na primjer, možete reći: “Možeš li mi reći više o tome kada to radim, kako bih mogao paziti na to?”
Važno je napomenuti da ovakvi savjeti ne funkcionišu kada su u pitanju emocionalne manipulacije ili zlostavljanje. Ako sumnjate u to, važno je potražiti pomoć terapeuta ili pouzdane osobe.
U zdravoj vezi, susretanje partnerovih osjećaja s empatijom i znatiželjom umjesto traženja dokaza donosi mnogo bolje rezultate. “Radi se o stvaranju prostora za emocionalna iskustva oboje,” kaže Guenther. Slušajući njihov dio bez skakanja u odbranu, stvarate okruženje gdje oboje možete slobodno izražavati svoja osjećanja, bez straha od odbacivanja ili umanjivanja. Ovo je ključ za zdrave međusobne odnose.
dragana991/iStock/Getty Images Plus