“Pažnja! Moda ubija!” izložba Adnana Hajrulahovića Haada
U subotu, 28. decembra 2024. godine, otvorena je izložba "Pažnja! Moda ubija!" Adnana Hajrulahovića Haada u galeriji Preporod u Sarajevu. HAAD se ...
Na BRICS modnom samitu raspravljalo se o tome mogu li samouki modni dizajneri konkurisati klasično obrazovanim majstorima u modnoj industriji
Da li samouki modni dizajneri mogu da pobijede majstore? Upravo je ovo pitanje bilo jedna od tema na nedavno završenom BRICS+ Fashion Summit u Moskvi. Na panelu su se pridružile sagovornice sa bogatim iskustvom u industriji, čije impresivne biografije su učinile da sala bude krcata mladim ljudima u subotu prijepodne.
Klasična škola dizajna svakako ima svoje prednosti, i nastavljamo da se divimo radu onih koji su završili prestižne škole poput Central Saint Martins u Londonu i Kraljevske akademije lijepih umjetnosti u Antverpenu, čije kolekcije svake godine izazivaju pravu senzaciju na Nedeljama mode.
Međutim, ništa manje zanimljivi nisu ni perspektivni samouki dizajneri sa jedinstvenim osjećajem za modne trendove. Uprkos nedostatku formalnih kvalifikacija, oni smjelo prelaze granice uobičajenih koncepata i paradigmi u svom stvaralaštvu.
Kada je tada malo poznati samouki dizajner Tom Ford preuzeo Gucci, mnogi stručnjaci su bili uvjereni da kompanija neće dugo opstati. Ipak, uspio je da pretvori Gucci u jedan od najpoželjnijih brendova na svijetu. Nedostatak formalnog obrazovanja nije spriječio ni Jacquemusa da osvoji nagradu LVMH Prize i kreira aksesoare koji su postali omiljeni među it devojkama u modnim prijestonicama.
Svoje viđenje ove vječno vruće teme dale su: Natalya Maetnaya osnivačica kompanije White Crow, Karina Demidenko samouka dizajnerka i direktorka concept radnje, Julia Dalakian osnivačica istoimene modne kuće, Angelina Kushtina glavna urednica digitalnog Grazia izdanja. Dok je razgovor moderirala profesorka Olga Sysoeva.
Panelistkinje su se složile u ocjeni da su strast i talenat ono što donosi uspjeh i da se u savremenom obrazovnom sistemu pojavljuju rupe zbog brzog razvoja tehnologije, istakli su na Moscow Fashion Week-u. I kako se taj jaz može riješiti samo konstantnim učenjem, usavršavanjem i pronalaženjem alternativnih načina edukacije.
Tu su se prije svega osvrnule na razvoj društvenih mreža koje su konceptualno promijenile modu, od izostanka potrebe da se kolekcije prikazuju samo dva puta godišnje (uz uvođenje dropova), sve do brisanja granica između hobija i profesionalizma.
A šta vi mislite?
Iako modna javnost na samouke dizajnere gleda sa predrasudama pokazalo se da publici to nije toliko bitno sve dok im nude svježe ideje i odjeću koja korespondira sa trenutkom, trendom i vajbom koji im je poželjan.
BRICS IFF