Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju?

by | 27 Oktobra, 2024
Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju

Istraživanja pokazuju da su mikro-šetnje od 10-30 sekundi efikasne za sagorijevanje kalorija. Saznajte kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju

Ljekari već godinama naglašavaju važnost aktivnog kretanja tokom dana. Istraživanja su pokazala da dugo sjedenje povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući kardiovaskularne bolesti i tip 2 dijabetes. Međutim, ideja o dugim šetnjama može biti zastrašujuća.

Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju prema istraživanjima?

Nova istraživanja sugerišu da ne morate provoditi sate hodajući: umjesto toga, možete se poslužiti “mikro-šetnjama”.

Mikro-šetnje su definirane kao hodanje između 10 i 30 sekundi u jednom potezu, s pauzama između svake šetnje. U jednom istraživanju objavljenom u Proceedings of the Royal Society B, učesnici su hodali na traci za trčanje ili se penjali uz kratke stepenice u različitim vremenskim intervalima, od 10 sekundi do četiri minuta.

Tokom istraživanja, učesnici su nosili maske za mjerenje unosa kisika, što se može iskoristiti za izračunavanje potrošnje energije ili kalorija.

Istraživači su otkrili da su osobe koje su se kretale u kratkim ispadima koristile do 60% više energije nego tokom dužih šetnji, iako su pokrivale istu udaljenost. To znači da možete povećati svoj metabolizam i sagoreti više kalorija ako se odlučite za kratke, intenzivne šetnje umjesto dugih, sporih.

Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju

Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju: Dnevna aktivnost je važna

Albert Matheny, R.D., ističe da je aktivnost tokom dana generalno bolja za ljude. Poboljšava cirkulaciju, mentalno zdravlje i probavu. Također naglašava da se bržim tempom krećete kada radite kraće isječke šetnje nego kada idete na, recimo, osam kilometara dugu šetnju.

Pitanje koliko koraka trebate napraviti dnevno je često predmet rasprava. Istraživanja su pokazala da popularnih 10.000 koraka dnevno možda nije neophodno; umjesto toga, 7.500 koraka može biti idealan cilj, ali se preporuke razlikuju od osobe do osobe. Ako ste već aktivni, 10.000 koraka je odličan cilj. Ako ne, 7.500 može biti realnija opcija.

Matheny naglašava da je najvažnije raditi ono što možete. Ako niste navikli na hodanje i mislite da ne želite hodati osam kilometara, probajte s 30-sekundnim ispadima. To je mnogo pristupačnije.

ljepotaizdravlje.ba

Cristian Blázquez Martínez, kjekol/iStock/Getty Images Plus