Atlantska dijeta: Zdravija alternativa Mediteranskoj
Atlantska dijeta, nasljednik Mediteranske, nudi brojne zdravstvene prednosti, uključujući poboljšano zdravlje srca i mentalno blagostanje Mnogi na...
Vitamin B3, poznat kao niacin, ključan je za energiju i dobro raspoloženje. Otkrijte sve o vitaminu B3 – kako ga unositi putem hrane i drugih izvora
Iako manje poznat od drugih vitamina, vitamin B3 je esencijalan za pravilno funkcionisanje organizma. Njegov nedostatak može dovesti do umora, razdražljivosti, loše koncentracije, glavobolja i drugih problema.
Da biste izbjegli ove probleme, prvo pravilo je pratiti izbalansiranu ishranu koja uključuje namirnice bogate triptofanom, aminokiselinom koja pomaže tijelu da proizvodi ovaj vitamin.
Izvori triptofana uključuju ribu, meso, mlijeko, sir, jogurt i integralne žitarice. Takođe je ključno dodavati namirnice koje su prirodno bogate vitaminom B3 u svakodnevne obroke.
Vitamin B3, poznat i kao niacin, dio je kompleksa vitamina B. Uključen je u razne procese, poboljšavajući fizičku i mentalnu energiju, a ima i antioksidativna svojstva koja štite ćelije od slobodnih radikala.
Zajedno sa vitaminima B1 i B2, B3 podržava metabolizam i proizvodnju energije iz ugljikohidrata, proteina i masti u hrani. Ovaj vitamin, nazvan “vitamin dobre volje”, takođe igra ulogu u nervnom sistemu i proizvodnji serotonina, hormona koji reguliše raspoloženje i suprotstavlja se hormonima stresa poput kortizola.
Dodatno, koristi probavnom i kardiovaskularnom sistemu.
Osim u suplementima, “vitamin dobre volje” može se naći u raznim životinjskim i biljnim namirnicama. Hrana bogata vitaminom B3 uključuje meso (posebno puretinu i piletinu), ribu (posebno masnu ribu kao što su sardine, inćuni, skuša, haringa i losos), integralne žitarice poput riže, kao i povrće poput kupusa i krompira.
Mahunarke, posebno grah, grašak i leblebije, takođe su dobri izvori, kao i mliječni proizvodi, uključujući mlijeko, jogurt i orah. Niacin je takođe prisutan u voću poput avokada i banana.
Iako vitamin B3 igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja, važno je napomenuti da prekomjeran unos može izazvati nuspojave. Zbog toga se preporučuje pridržavanje savjeta stručnjaka i uravnotežen pristup ishrani kako bi se postigla optimalna razina ovog vitamina.
Uvijek je najbolje konsultovati se sa ljekarom ili nutricionistom prije nego što se odlučite na suplementaciju. Pravilna ishrana i raznoliki obroci osiguravaju potrebne hranljive sastojke i doprinose opštem zdravlju organizma.
Olesia Shadrina, a_namenko/iStock/Getty Images Plus