Zašto se osjećamo umorno ponedjeljkom? Rješenja za energiju
Unatoč opuštanju tokom vikenda, mnogi se osjećaju iscrpljeno u ponedjeljak. Otkrijte zašto se osjećamo umorno ponedjeljkom i koja su rjeešenja Iak...
Stručnjak Kyle Taylor nudi savjete kako preuzeti kontrolu nad vremenom provedenim na telefonu i planirati vrijeme na društvenim mrežama
Svi se ponekad osjećamo kao da nismo u kontroli kada je u pitanju vrijeme koje provodimo na telefonu, naročito u doba važnih događaja. Stručnjak za društvene mreže Kyle Taylor nudi praktične savjete kako da preuzmemo kontrolu nad našim digitalnim životom.
Iako znamo da prekomjerna upotreba ekrana nije dobra za nas, često se nađemo kako besciljno skrolamo kroz društvene mreže, što može dovesti do osjećaja da nam vrijeme jednostavno “izmiče”.
Taylor ističe da društvene mreže više nisu samo opcija, već postale neophodne za svakodnevni život, bilo da se radi o održavanju kontakta s prijateljima ili upravljanju poslovima. Stoga, ključno je naučiti kako efikasno upravljati vremenom provedenim na mrežama.
Taylor savjetuje da unaprijed isplanirate kada ćete koristiti društvene mreže. Korištenje kalendara za raspoređivanje vremena za skrolanje može vam pomoći da postanete svjesni kada uzimate telefon, umjesto da to radite impulsivno.
Ako ste odredili da ćete provoditi vrijeme na mrežama od 17 do 18 sati, to znači da ne biste trebali skrolati ujutro ili kasno u noć.
Jedan od najgorih načina za započeti dan je odmah nakon buđenja uzeti telefon i skrolati po društvenim mrežama. Taylor savjetuje da postavite “zabranjeno područje” za telefon u krevetu i da prvo pola sata dana iskoristite za nešto drugo, poput meditacije, čitanja ili jednostavno uživanja u mirnom jutru.
Jedan od učinkovitih načina da se odmorite od ekrana je da odredite određene periode kada nećete koristiti telefon – na primjer, prije 10 sati ujutro ili cijeli dan vikendom. Korištenje ovog vremena za fizičke aktivnosti ili hobije može vam pomoći da se oslobodite navike stalnog provjeravanja telefona.
Većina telefona nudi alate za postavljanje vremenskih limita za aplikacije. Postavite realne granice za vrijeme provedeno na mrežama i svakih nekoliko dana smanjujte to vrijeme, što će vam pomoći da izbjegnete beskonačno skrolanje.
Ako ne možete prestati koristiti određene društvene mreže, pokušajte izbrisati aplikacije s telefona. Samo dodatni korak – otvaranje internetskog preglednika i traženje društvenih mreža – može biti dovoljno da vas odvrati od besciljnog skrolanja.
Umjesto da se potpuno odreknete omiljenih mreža, razmislite o smanjenju broja platformi koje koristite. Počnite s jednim, a zatim postepeno smanjujte broj mreža na kojima provodite vrijeme.
Kada osjećate potrebu za društvenom interakcijom, pitajte se možete li to postići na dublji način. Taylor savjetuje da umjesto skrolanja koristite direktne poruke kako biste komunicirali s prijateljima i obitelji, jer je to intimniji i korisniji način povezivanja.
U konačnici, ključno je biti svjestan vlastitog vremena provedenog na društvenim mrežama i aktivno preuzeti kontrolu nad njim. Planiranjem, postavljanjem granica i svjesnim odlukama možete smanjiti ovisnost o telefonu i vratiti osjećaj kontrole nad vlastitim životom.
bmanzurova, Mariia Vitkovska, golubovy/iStock/Getty Images Plus