Kako prevazići Sindrom jednog dana i ostvariti ciljeve
Odgađate ciljeve čekajući „pravo vrijeme“? Saznajte kako prepoznati i prevazići sindrom jednog dana te krenuti prema ostvarenju svojih snova već da...
Slaganje puzzli može poboljšati zdravlje vašeg mozga i smanjiti stres. Saznajte kako slaganje puzzli poboljšava zdravlje mozga
Završavanje dnevne puzzle možda se čini kao mala stvar, ali istraživanja pokazuju da to može imati stvaran uticaj na zdravlje vašeg mozga. Evo šta trebate znati.
Mozak je složen organ, pa vas možda neće iznenaditi saznanje da mnogi faktori mogu uticati na njegovo zdravlje, uključujući ishranu, fizičku aktivnost i genetiku. Naravno, mnogi od ovih faktora utiču i na druge organe u tijelu; redovno vježbanje održava srce i pluća u dobrom stanju, dok raznolika, vlaknima bogata ishrana doprinosi zdravlju crijeva.
No, postoji još nešto što stručnjaci vjeruju da možemo učiniti za podršku zdravlju mozga, a što je potpuno jedinstveno: izgradnja kognitivnih rezervi.
Na osnovu teorije da aktivan rad uma može pomoći u zaštiti mozga od opadanja i oštećenja, teorija kognitivnih rezervi sugeriše da mnoge aktivnosti mogu pomoći u očuvanju zdravlja mozga, uključujući izazivanje mozga hobijima i slaganjima puzzle.
Studije su iznova pokazale koliko je slaganje puzzle korisno za naš mozak, naročito kako starimo. Jedno istraživanje objavljeno u časopisu Neurology 2021. godine pokazalo je da mentalna aktivnost poput slaganja puzzle može odložiti početak Alzhajmerove bolesti za pet godina kod osoba starijih od 80 godina.
Druga studija objavljena u JAMA Open 2023. godine otkrila je da često angažovanje u aktivnostima koje izazivaju mozak, poput slaganja puzzli, smanjuje rizik od razvoja demencije.
Za puzzle je posebno dokazano da su izuzetno efikasne; studija objavljena u NEJM Evidence 2022. godine otkrila je da su osobe sa prethodnim problemima sa pamćenjem koje su riješavale online puzzle pokazale poboljšanje u kognitivnim funkcijama.
Vjeruje se da puzzle pomažu u stvaranju veza između moždanih ćelija, poboljšavaju kratkoročno pamćenje, kao i jačaju prefrontalni korteks – dio mozga odgovoran za razmišljanje, donošenje odluka, koncentraciju i riješavanje problema.
Zbog toga su odlično sredstvo za izgradnju kognitivnih rezervi, kako kod osoba koje još nemaju problema sa mentalnim opadanjem, tako i kod onih koji su već pogođeni.
Ne samo da puzzle pomažu u izgradnji kognitivnih rezervi, već su i odlični za smanjenje stresa. Studije su pokazale da riješavanje puzzle može povećati nivo hormona sreće – dopamina, te pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti.
Dakle, bilo da tražite brz i jednostavan način da se oslobodite stresa ili želite da preduzmete proaktivne korake u zaštiti zdravlja svog mozga, dodavanje pauze za slaganje puzzle u vašu dnevnu rutinu može biti pravi izbor.
To je savršen način da spojite opuštanje sa nečim što je dobro za vas, a pri tome se i zabavite. Koja je bolja kombinacija?
PeopleImages, Studio CJ, LightFieldStudios/iStock/Getty Images Plus