Jednostavni načini za bolju brigu o sebi
Otkrivamo četiri nekonvencionalna i jednostavna načina za svakodnevnu brigu o sebi koji će vam pomoći da se osjećate bolje i ispunjenije Šta zapra...
Kortizol je hormon koji se često povezuje sa stresom, ali iako ima ključnu ulogu u našoj biološkoj reakciji na stres, njegova proizvodnja ne bi trebala biti stalno povećana. Prekomjerna proizvodnja kortizola, posebno kada je tijelo pod stalnim stresom, može imati negativne učinke na zdravlje. U nastavku pročitajte kako smanjiti stres u nekoliko koraka.
Šta je kortizol i koja je njegova uloga?
Kortizol je hormon koji se proizvodi u nadbubrežnim žlijezdama i igra ključnu ulogu u odgovoru na stres. U situacijama opasnosti ili straha, nadbubrežne žlijezde izlučuju više kortizola, što povećava broj otkucaja srca i krvni pritisak, pripremajući tijelo za reakciju na prijetnju. Ovo je prirodna reakcija “bori se ili bježi”. Međutim, dugoročno povišeni nivoi kortizola mogu biti štetni za zdravlje, uzrokujući fizičke i mentalne probleme.
View this post on Instagram
Iako povećani nivoi kortizola nisu uvijek razlog za zabrinutost, postoje simptomi koji ukazuju na to da kortizol može biti previsok, kao što su:
Dugoročni efekti visokih nivoa kortizola
Dugotrajni stres i visoki nivoi kortizola mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući smanjenje libida, nepravilne menstruacije, mentalne poremećaje poput anksioznosti i depresije te povećan rizik od ovisnosti.
View this post on Instagram
Postoje različite strategije koje mogu pomoći u smanjenju nivoa kortizola i kontroli stresa:
View this post on Instagram
Kortizol je esencijalan za preživljavanje, ali prekomjerna proizvodnja ovog hormona može ozbiljno ugroziti vaše zdravlje. Ako primijetite da vam stres počinje utjecati na kvalitet života, važno je poduzeti korake kako biste ga smanjili, a ako simptomi postanu ozbiljniji, obratite se ljekaru za savjet.
NataliaDeriabina / iStock / Getty Images Plus/