Kako zadržati željenu težinu i spriječiti debljanje?
Pravi je izazov zadržati željenu tjelesnu težinu nakon što ste izgubili nekoliko kilograma viška. Povratak kilograma koje ste nedavno izgubili je n...
Usvojite ove dnevne navike za jači imunitet koje štite od prehlada i gripa tokom hladnih mjeseci
S dolaskom hladnije zime, važno je usvojiti strategije za izbjegavanje prehlada i drugih sezonskih bolesti. Niže temperature i hladan zrak mogu oslabiti naš imuni sistem, čineći nas podložnijima virusima koji se u ovo doba godine lakše šire.
Međutim, postoje učinkovite svakodnevne navike koje možete primijeniti kako biste ojačali svoj imuni sistem i proveli hladnu sezonu puni energije i zdravlja.
Evo četiri prakse koje možete slijediti kako biste spriječili prehladu i uživali u zdravijoj jeseni i zimi.
Jedan od prvih koraka u borbi protiv prehlade je uključivanje dovoljne količine vlakana u ishranu. Vlakna, posebno ona iz mahunarki poput graha, ključna su za zdravlje crijeva. Ona se ne razgrađuju probavnim enzimima, već ih fermentiraju crijevni mikrobi, stvarajući korisne spojeve koji jačaju imunološke ćelije i smanjuju upalu.
Savjet: Dodajte dodatnu porciju mahunarki u obroke, pospite sjemenke preko doručka ili obogatite jela svježim povrćem.
Fermentirana hrana, poput jogurta, kimchija, kefira i kombuche, bogata je korisnim mikroorganizmima koji ne samo da poboljšavaju probavu već i jačaju imuni sistem. Raznovrsnost je ovdje ključ: što više fermentirane hrane konzumirate, to je vaš imuni sistem otporniji.
Prijedlog: Jedite jogurt bogat probioticima za doručak, dodajte kimchi u salate ili zamijenite tradicionalne grickalice maslinama.
Smanjenje unosa alkohola može pomoći u jačanju imuniteta. Alkohol može uzrokovati upalu u crijevima, narušiti funkciju imunog sistema i smanjiti broj limfocita, ćelija koje se bore protiv infekcija.
Savjet: Zamijenite alkoholna pića alternativama poput kombuche ili biljnih koktela bez alkohola.
Obratite pažnju na deklaracije hrane, posebno kada je riječ o visoko prerađenim proizvodima. Ova hrana često sadrži velike količine šećera, masti i soli, što može negativno utjecati na crijevnu mikrobiotu, povećati rizik od upala i oslabiti imuni sistem.
Prijedlog: Prioritet dajte svježoj i neprerađenoj hrani bogatoj esencijalnim hranjivim tvarima. Pažljivo provjeravajte sastav proizvoda kako biste izbjegli štetne sastojke.
Usvajanje ovih navika pomoći će vam da ojačate imunitet, izbjegnete prehlade i uživate u zdravoj sezoni!
AnastasiaNurullina, nensuria/iStock/Getty Images Plus