Mirisne svijeće i zdravlje: Koliko su štetne?
Mirisne svijeće već odavno nisu samo ukras u domu. Njihova topla svjetlost, opuštajući mirisi i osjećaj koji stvaraju često su dio svakodnevnih rit...
Kroz godine tijelo prolazi kroz brojne promjene koje mogu utjecati na zdravlje. Ono što je neminovno su zdravstveni problemi nakon 50. godine.
Statistike pokazuju da više od 90% starijih osoba pati od barem jedne hronične bolesti, dok skoro 80% ima više od jedne. Iako su ovi izazovi česti, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste živjeli zdravije i kvalitetnije. Donosimo pregled najčešćih zdravstvenih problema u ovoj dobi i savjete kako ih prevenirati ili kontrolirati.
Jedan od najčešćih problema kod osoba starijih od 50 godina je visok krvni pritisak. Starenjem krvni sudovi postaju manje elastični, što dodatno opterećuje cirkulaciju. Oko dvije trećine ljudi starijih od 60 godina ima ovaj problem. Pored starenja, faktori poput prekomjerne težine, stresa, prekomjernog unosa soli i neaktivnosti mogu povećati rizik.
Savjeti:
Dijabetes je još jedan čest zdravstveni problem kod osoba starijih od 50 godina. Povećani nivo šećera u krvi može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput bolesti srca, oštećenja bubrega i gubitka vida.
Savjeti:
View this post on Instagram
Plak koji se nakuplja u arterijama tokom godina može dovesti do bolesti srca. Rizik se značajno povećava nakon 50. godine, posebno kod osoba koje imaju visok krvni pritisak, visok nivo holesterola ili dijabetes.
Savjeti:
Osteoporoza je bolest koja slabi kosti, povećavajući rizik od lomova. Više od 50% žena starijih od 50 godina i značan procenat muškaraca suočava se s ovom bolešću. Gubitak gustine kostiju često se povezuje s menopauzom i manjkom vitamina D i kalcija.
Savjeti:
View this post on Instagram
Osteoartritis česta je bolest u ovoj dobi. Faktori rizika uključuju prethodne povrede, prekomjernu težinu i genetsku predispoziciju.
Savjeti:
Starenje također utiče na čula. Katarakta i glaukom su česti problemi s vidom, dok gubitak sluha može početi već u 50-im.
Savjeti:
Depresija i anksioznost nisu neuobičajeni nakon 50. godine. Promjene u životu, poput gubitka voljenih osoba ili odlaska u penziju, mogu doprinositi ovim stanjima.
Savjeti:
Iako zdravstveni problemi postaju češći nakon 50. godine, mnogi od njih mogu se prevenirati ili kontrolirati pravovremenom reakcijom. Redovni pregledi, zdrava ishrana, fizička aktivnost i pozitivan stav prema životu ključni su za očuvanje zdravlja. Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i uživajte u zrelim godinama sa snagom i vitalnošću.
Caiaimage/Trevor Adeline/iStock / Getty Images Plus/