Selena Gomez dokazuje da su ombré usne iz devedesetih u trendu
Postoji teorija da nas trendovi i ukusi iz vremena kada smo rođeni nesvjesno privlače. Jedan od trendova devedesetih su ombré usne koji Selena Gome...
LED maska za lice stekle su ogromnu popularnost posljednjih godina jer čine čuda za našu kožu. Stručnjaci otkrivaju kako odabrati najbolju.
Kako starimo, problemi s kožom mogu postati izraženiji. Bilo da počnete primjećivati fine linije i bore, stanjivanje kože, promjenu boje ili čak akne, teško je pronaći jedno rješenje za sve. Srećom po nas, postoji jedan kućni uređaj koji je jednako moderan i učinkovit – LED maska.
Maske sa svjetlećim diodama ili skraćeno LED maske moćni su alati koji koriste svjetlosnu terapiju za ciljanje uobičajenih znakova starenja. Svjetlosna terapija kod kuće napredovala je tokom godina, a imati uređaj pri ruci može učiniti čuda za vašu kožu.
Uz to, s desecima različitih LED proizvoda na tržištu, znati koji je uređaj pravi za vaše specifične potrebe kože može biti teško. U nastavku stručnjaci objašnjavaju kako LED maske rade, kod kojih stanja kože mogu pomoći i kako odabrati onu koja će najbolje odgovarati vašim potrebama. Smatrajte ovo svojim sigurnim vodičem za LED masku.
View this post on Instagram
Počnimo s osnovama svjetlosne terapije. “LED maske koriste različite talasne dužine za prodiranje u kožu na različitim dubinama”, kaže njujorški dermatolog dr Ryan Turner. U pitanju je neinvazivni tretman koji se koristi za pokretanje promjena unutar ćelija kože.
Nekoliko svijetlih boja pruža jedinstvene prednosti. Na primjer, dermatološki hirurg dr Dennis Gross objašnjava da plava LED dioda ima antibakterijska svojstva koja su korisna za kožu sklonu aknama i mogu pridonijeti zdravoj proizvodnji masnoće dok pročišćavaju pore.
Crveno svjetlo, s druge strane, navodno stimuliše ćelije fibroblasta odgovorne za proizvodnju kolagena i smanjuje crvenilo i upalu, prema dr Turner. Iz tog razloga, crveno svjetlo je najčešća boja koja se koristi u LED maskama.
Kao što smo već spomenuli, ovisno o specifičnoj boji svjetla, LED maske mogu pomoći kod nekoliko stanja kože. Međutim, budući da većina LED maski sadrži crveno svjetlo, uopšteno se smatraju uređajima za tretman protiv starenja. To je uglavnom zbog njihove sposobnosti da podstaknu proizvodnju kolagena. “Kako se nivo kolagena povećava, koža izgleda čvršća i mlađa, uz smanjenje sitnih linija i bora”, objašnjava estetičarka Edyta Jarosz.
Sumorna koža je još jedan ključni problem koji LED maska može riješiti. “Terapija LED svjetlom može podstaknuti cirkulaciju, što pojačava blistavost i daje tenu mladenački sjaj”, kaže Jarosz. Poboljšanjem protoka krvi u koži i stimuliranjem ćelijske razmjene, ovi tretmani pomažu u stvaranju glađe, živahnije površine.”
Osim problema starenja, LED maske se također mogu koristiti za popravak oštećenja uzrokovanih suncem. Kako objašnjava dermatolog dr Robyn Gymrek, “crveno svjetlo povećava proizvodnju ćelijske energije, što podržava obnavljanje kožnog tkiva na područjima koja su možda oštećena fotostarenjem.”
LED maske su dizajnirane za korištenje u udobnosti vašeg doma i, stoga, imaju malo sigurnosnih problema. “Oni ne emituju štetne UV zrake i neinvazivne su, što ih uopšteno čini sigurnima za korištenje”, kaže dermatolog dr Nathan Newman. Dermatolog kaže da su nuspojave minimalne, ali mogu uključivati blagu suhoću kože, crvenilo ili naprezanje očiju ako se koristi bez zaštite za oči.
Uvijek je dobra ideja konsultovati se sa svojim dermatologom prije korištenja novog uređaja. Dr Turner objašnjava da određeni lijekovi ili stanja kože mogu povećati osjetljivost na svjetlost, što može utjecati na rezultate. Nadalje, dr Gymrek napominje da LED maske koje zagrijavaju potencijalno mogu pogoršati pigmentaciju melazme.
Na tržištu postoji veliki broj različitih LED maski za lice i pitanje je kako odabrati onu koja će najbolje odgovarati vašim potrebama. U nastavku slijede ključne stavke na koje treba obratiti pažnju prije kupovine:
U terapiji svjetlom, boje i talasne dužine rade zajedno kako bi proizveli rezultate. “Talasna dužina određuje koliko će liječenje biti učinkovito”, objašnjava Jarosz. Jednostavno rečeno, za svaku različitu boju postoje klinički dokazane talasne dužine koje daju optimalne rezultate.
“Crveno svjetlo obuhvaća talasne dužine od 610 nm do 650 nm. Međutim, klinička istraživanja su otkrila da talasne dužine oko 630 do 633 specifično smanjuju proizvodnju ulja ili sebuma, upalu, pigmentaciju i crvenilo dok podstiču regeneraciju ćelija“, objašnjava dr Gymrek.
Što se tiče maski, dr Turner kaže da su najbolje opcije svjetla koja nude različite talasne dužine, čak i ako maska cilja na jednu brigu. “Kvalitetna LED maska s crvenim svjetlom trebala bi imati kombinaciju crvenog, bliskog infracrvenog i infracrvenog svjetla, a možda i žutog i jantarnog svjetla kako bi kožu tretirala s više od jedne talasne dužine i pružila bolji tretman”, objašnjava dermatolog.
Prema Jaroszu, broj LED svjetala u maski direktno utječe na to koliko ravnomjerno i učinkovito raspoređuje svjetlost po licu. “Više svjetala znači bolju, dosljedniju pokrivenost i brže rezultate. Također imaju tendenciju da daju jaču, dosljedniju terapiju”, kaže estetičarka. Kada kupujete LED masku, dr Turner napominje da je najbolje potražiti masku s najmanje 50 do 100 svjetala.
Brojni stručnjaci primjećuju da, iako je većina uređaja odobrena od strane FDA, pronalazak LED maske čije su prednosti potkrijepljene kliničkim studijama, a ne samo potrošačkim studijama, osigurat će da je sigurna i učinkovita za kućnu upotrebu. Saznanje da studije potvrđuju učinkovitost maske može pružiti mir, osobito pri kupnji vrhunskih modela.
Dr Newman kaže da se LED maske kreću od oko 100 USD za osnovne modele za kućnu upotrebu do preko 1000 USD za vrhunske uređaje s kliničkom tehnologijom. “Cijena često odražava kvalitetu, broj svjetala i raznolikost ponuđenih talasnih dužina”, objašnjava dermatolog.
Svi stručnjaci ističu važnost korištenja LED maske na čistoj, suhoj koži. “Ovo će osigurati maksimalni prodor svjetlosti”, kaže dr Newman. Uvijek je najbolje izbjegavati proizvode poput retinoida ili kisjelina za piling prije LED tretmana, jer oni mogu učiniti vašu kožu osjetljivijom. Ako redovno koristite ovakve proizvode, Jarosz predlaže da ih nanesete danima kada ne provodite LED terapiju.
Nakon što je spremna, postavite masku na ciljano područje i slijedite uputstva proizvođača. Vrijeme korištenja svakog uređaja može se razlikovati, ali kako objašnjava Jarosz, započinjanje s kraćim seansama (oko 10 minuta) dva do tri puta sedmično pomoći će vašoj koži da se postupno prilagodi.
Zaštita očiju također se snažno preporučuje. “Čak i ako vaša maska ima ugrađenu zaštitu za oči, zatvaranje očiju ili nošenje dodatne zaštite može pomoći u smanjenju potencijalnog naprezanja očiju od jakog svjetla”, kaže Jarosz.
Dosljednost je ključna za vidljiva poboljšanja. Osim toga, redovna upotreba maske tokom nekoliko sedmica osigurat će dugoročne koristi. Imajući to na umu, dr Gross kaže da možete očekivati rezultate za akne nakon otprilike 3-5 tretmana i oko 3-4 sedmice za fine linije i bore.
Andrei Orlov/iStock/Getty Images Plus