Seks za vrijeme menstruacije: Glavni mitovi i savjeti kako ga učiniti ugodnim

by | 26 Decembra, 2024
Seks za vrijeme menstruacije: Glavni mitovi i savjeti kako ga učiniti ugodnim

Je li moguće imati seks za vrijeme menstruacije? Stručnjaci kažu da jeste i daju savjete kako da to bude prijatno iskustvo.

Psiholog Veronika Akhmetova i doktorka Elena Akopova dale su iscrpne odgovore o prednostima i nedostacima vođenja ljubavi u “onim danima”, a također su predložile alternativu za ovo razdoblje.

Je li moguće imati seks za vrijeme menstruacije: mišljenje psihologa

Ovo pitanje prije ili kasnije sebi postavi svaka djevojka/žena. S psihološke tačke gledišta, sve je vrlo jednostavno. Zapitajte se: hoće li vam biti prijatno imati seks u ovom razdoblju? Koliko ćete se osjećati opušteno ili ukočeno? Hoćete li moći razmišljati o svom partneru i užitku koji doživljavate ili ćete misli fiksirati na prljavu posteljinu i vlastiti izgled?

Uostalom, kvalitetan seks znači prije svega priliku da se opustite, budete senzualni i poželjni. Možda će vam trebati posebni uslovi, poput toplog tuša, mraka ili sumraka. Ili kupatilo osvijetljena svijećama, gdje uvijek možete koristiti vodu!

Fizički osjećaji također igraju važnu ulogu. Tokom menstruacije, uz intimnost, mogu biti intenzivniji. Za neke djevojke to je plus, za druge je zastrašujuće, što može biti neugodno. Ne biste se trebali prisiljavati na seks u ovom trenutku. Tokom menstruacije ne osjeća se svaka žena željenom.

Ali ovo je samo “ženski pogled” na problem. Prema anketama, većina muškaraca ne osjeća nelagodu ili gađenje tokom intimnosti sa ženom u takvom razdoblju. U svakom slučaju, treba razgovarati sa partnerom i otkriti kakav je njegov stav po pitanju seksa tokom menstruacije.

Raspravite o ovoj temi. Pitajte je li on imao slično iskustvo i kako se osjeća u vezi s tim. Ako nije imao takvo iskustvo, saznajte je li spreman pokušati. Ako muškarac šuti (možda mu je neugodno razgovarati o tome), pozovite ga da provedete vrijeme pod toplim tušem.

Na taj način možete smanjiti svoje brige. Definišite svoje granice: što smijete, što je nepoželjno, a što je apsolutno zabranjeno. Na taj ćete način iskazati poštovanje prema njemu i spasiti sebe od nepotrebnih briga i neugodnih trenutaka.

Upamtite da u ovom slučaju samo vi postavljate pravila i granice. Nema ispravnog ili krivog. Postoji nešto što je dobro i ugodno (ili obrnuto – neugodno) i vama i vašem partneru. Osnovno načelo seksualnog života za vrijeme menstruacije je isto kao i uvijek – povjerenje i zadovoljstvo.

Dobrobiti seksa tokom menstruacije

Iznenadit ćete se, ali postoje brojne fiziološke prednosti seksa tokom mjesečnog ciklusa. Evo nekoliko primjera:

1. Smanjen bol

Tokom seksa i u prisustvu orgazma, materica se kontrahuje, što osigurava brže uklanjanje menstrualne krvi. To pomaže ublažiti nelagodu i smanjiti bol u donjem dijelu stomaka.

2. Smanjenje trajanja menstruacije

Seksualna aktivnost može ubrzati proces ljuštenja endometrijuma. Zahvaljujući tome, menstruacija ponekad završava brže nego inače.

Nedostaci seksa tokom menstruacije

U tom razdoblju tijelo žene je osjetljivije, pa posebnu pažnju treba posvetiti higijeni i oprezu.

1. Rizik od infekcija

Tokom menstruacije rizik od “hvatanja” infekcije je veći, jer je pristup šupljini materice otvoren kroz blago otvoren cerviks (cervikalni kanal). Osim toga, sam iscjedak krvi pruža povoljno okruženje za rast i reprodukciju patogenih mikroorganizama. Korištenje kondoma pomaže smanjiti te rizike.

2. Rizik od razvoja endometrioze

Prema jednoj teoriji razvoja endometrioze (implantacije), seks tokom menstruacije može izazvati retrogradni tok menstrualne krvi: refluks krvi iz šupljine materice kroz jajovode u trbušnu šupljinu, što može pridonijeti razvoju endometrioze.

3. Rizik od trudnoće

Vjerovatnost začeća u danima menstruacije, iako minimalna, ipak postoji. Stoga se ovo razdoblje ne bi trebalo smatrati sigurnim. Menstruacija nije oblik kontracepcije!

Preporuke za siguran seks za vrijeme menstruacije

Ako se par odluči na polni odnos tokom menstruacije, potrebno je pridržavati se sljedećih preporuka:

  • Higijena. Tuširajte se prije i nakon polnog odnosa i koristite čisti peškir kako biste spriječili rizik od infekcije.
  • Kontracepcija. Koristite kondom kako biste smanjili rizik od infekcija i neželjene trudnoće.
  • Udobnost. Razgovarajte s partnerom o svojim osjećajima i preferencijama. Ako se pojavi nelagoda, bolje je odgoditi intimnost.

ljepotaizdravlje.ba

shironosov/iStock/Getty Images Plus