Gubitak kose nakon porođaja: Sve što trebate znati o opadanju kose nakon trudnoće

by | 15 Januara, 2025
Gubitak kose nakon porođaja: Sve što trebate znati o opadanju kose nakon trudnoće

Gubitak kose nakon porođaja (poznat i kao postporođajni gubitak kose) česta je pojava koja pogađa mnoge žene.

Iako je ovaj proces potpuno prirodan, može izazvati zabrinutost i nelagodu kod mnogih žena koje se suočavaju s promjenama na svom tijelu nakon porođaja. U nastavku ćemo objasniti uzroke postporođajnog gubitka kose, kada se on obično javlja, kako izgleda, te kako se možete nositi s njim i potaknuti oporavak.

Uzroci gubitka kose nakon porođaja

Postporođajni gubitak kose je povezan sa hormonalnim promjenama koje se javljaju nakon porođaja. Tokom trudnoće, tijelo žene doživljava povećanje hormona estrogena i progesterona, koji održavaju kosu u fazi rasta duže nego inače. Zbog toga mnoge žene primjećuju da im kosa postaje gušća i zdravija tokom trudnoće. Međutim, nakon porođaja, razine ovih hormona brzo padaju, što može uzrokovati naglo opadanje kose. Ovo opadanje je najčešće privremeno i povezano je s fazom poznatom kao telogeni efuzijum, kada kosa izlazi iz faze rasta i prelazi u fazu ispadanja.

Osim hormonalnih promjena, stres povezan s porođajem, umor, nedostatak sna, te nutritivne manjkavosti mogu dodatno pogoršati situaciju i ubrzati gubitak kose. Postporođajna depresija također može igrati ulogu u povećanom opadanju kose, jer stres negativno utječe na zdravlje kose.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Studio Muse Hair – SYDNEY HAIR SALON (@studiomuse_hairsalon)

Kada počinje gubitak kose nakon porođaja?

Gubitak kose obično počinje otprilike dva do tri mjeseca nakon porođaja, a najizraženiji je u petom mjesecu. Nakon toga, opadanje kose obično počinje opadati, a kosa se vraća u normalu do prvog rođendana djeteta. Međutim, trajanje gubitka kose može varirati od žene do žene. Neke žene mogu primijetiti da im kosa opada i duže, dok će druge proći kroz ovaj period brže. Ako primijetite da vam kosa opada duže nego što je uobičajeno, preporučuje se konzultacija s dermatologom, koji može procijeniti druge faktore koji bi mogli utjecati na zdravlje vaše kose, poput nutritivnih nedostataka ili problema s štitnjačom.

Kako izgleda gubitak kose nakon porođaja?

Simptomi postporođajnog gubitka kose mogu se manifestirati na različite načine. Najčešće se kosa povlači s prednjeg dijela tjemena, osobito u predjelu sljepoočnica, a kosa može postati tanja ili slabija. Kod nekih žena, kosa može postati suha, lomljiva ili masna, a tekstura može varirati. Često se pojavljuju male nove vlasi koje počinju rasti, što može izgledati kao rast novih, finih dlačica koje strše iz kose.

Dobra vijest je da, prema mnogim stručnjacima, većina žena obnovi svoju kosu do normalne gustoće do djetetovog prvog rođendana, pa je opadanje kose obično privremeno.

Kako znati hoće li doći do postporođajnog gubitka kose?

Iako nije moguće sa sigurnošću predvidjeti hoće li žena doživjeti postporođajni gubitak kose, postoje neki faktori koji mogu povećati rizik. Ako u obitelji postoje slučajevi postporođajnog gubitka kose, ako je trudnoća bila teška, ili ako je riječ o višestrukoj trudnoći (blizanci ili više beba), rizik od gubitka kose može biti veći. Također, žene koje imaju medicinske probleme poput bolesti štitnjače, anemije, policističnih jajnika ili autoimunih bolesti mogu biti sklonije ovoj vrsti gubitka kose.

Kako se nositi s gubitkom kose nakon porođaja?

Iako ne postoji specifičan tretman koji će odmah riješiti problem gubitka kose nakon porođaja, postoji nekoliko načina na koje možete pomoći vašoj kosi da se oporavi i smanjiti stres na vlasištu:

  1. Pažljivo pranje i masaža vlasišta: Čisto vlasište važno je za zdravlje kose. Redovito pranje i nježna masaža vlasišta mogu poboljšati cirkulaciju i potaknuti rast kose. Masaža može pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože i viška ulja, što doprinosi zdravlju kose.
  2. Izbjegavajte agresivne tretmane: Iako možda želite osvježiti svoj izgled, izbjegavajte hemijske tretmane poput permsa, opuštanja ili prekomjernog bojenja kose. Ti tretmani mogu povećati lomljivost kose, pogotovo kada je kosa već oslabljena nakon porođaja.
  3. Zdrav način prehrane: Pravilna prehrana ključna je za oporavak vaše kose. Fokusirajte se na hranu bogatu proteinima, željezom, cinkom, vitaminima A i C, biotinom te omega-3 masnim kiselinama. Ovi nutrijenti pomažu u jačanju kose i njezinu zdravlju.
  4. Odmaranje i smanjenje stresa: Gubitak kose može biti emocionalno izazovan, pa je važno brinuti o svom mentalnom zdravlju. Redoviti odmor, meditacija i lagana tjelovježba mogu vam pomoći u smanjenju stresa koji može pogoršati gubitak kose.
  5. Nova frizura: Ako vam se čini da vaša kosa postaje tanja, promjena frizure može biti dobar način da je revitalizirate. Slojna frizura može dodati volumen i gustoću, dok ravna bob frizura može biti idealna za finu kosu.

Postporođajni gubitak kose česta je pojava koja pogađa mnoge žene, ali je obično privremena. Uz odgovarajuću njegu i strpljenje, kosa se obično oporavi do prvog rođendana vašeg djeteta. Iako ovaj period može biti izazovan, važno je pristupiti mu s pozitivnim stavom i poduzeti korake za očuvanje zdravlja kose i oporavak tijela. Ako imate bilo kakvih sumnji ili dodatnih problema, konzultirajte dermatologa koji će vam pomoći da pronađete najbolji pristup za oporavak kose.

ljepotaizdravlje.ba

Prostock-Studio/iStock / Getty Images Plus/