Humus od cvekle jača krvnu sliku i imunitet

by | 23 Januara, 2025
Humus od cvekle

Ako volite čuveni, tradicionalni, istočnjački namaz, predlažemo da napravite još ukusniju i zdraviju verziju – humus od cvekle.

Ponestaje vam ideja za pripremanje hrane, i stalno za doručak jedete isto? Naš prijedlog je da napravite tradicionalni humus, ali na malo drugačiji način – sa cveklom. Jako je zdrav i treba ga jesti što češće, naročito zimi. Idealan je za užinu na poslu uz integralni hljeb ili krekere.

Humus od cvekle – najzdarviji namaz

@johngs beetroot Hummus #hummus #humus #chickpeas #lebanesefood #middleeasternfood #beetroot ♬ original sound – John Gregory-Smith

Ono što ovaj humus čini posebnim i jako zdravim jeste cvekla. Cvekla, poznata i kao “superhrana”, jedna je od najzdravijih namirnica koja se preporučuje za poboljšanje krvne slike i jačanje imuniteta. Bogata je hranjivim tvarima i prirodnim spojevima koji direktno podržavaju zdravlje organizma.

Cvekla je odličan izvor željeza, minerala koji je ključan za proizvodnju hemoglobina u crvenim krvnim ćelijama. Povećanjem nivoa željeza, cvekla pomaže u prevenciji i liječenju anemije. Cvekla sadrži i vitamin C, koji poboljšava apsorpciju željeza u organizmu, čineći ga efikasnijim za jačanje krvne slike.

Prisustvo folne kiseline u cvekli pomaže u proizvodnji crvenih krvnih ćelija i održavanju zdravlja krvotoka. Ovo je naročito korisno trudnicama i osobama sa niskim nivoom hemoglobina.

Cvekla je bogata antioksidansima poput betalaina, koji štiti ćelije od oksidativnog stresa i upala. Ovi antioksidansi podržavaju imunološki sistem i smanjuju rizik od hroničnih bolesti.

Osim navedenog, cvekla stimuliše detoksikaciju jetre, što pomaže u eliminaciji toksina iz tijela. Zdrava jetra je ključna za jak imunitet. Takođe, vlakna u cvekli podržavaju zdravlje crijeva, a kako je crijevna mikroflora ključna za snažan imunitet, redovno konzumiranje cvekle može ojačati odbrambeni sistem organizma.

Cvekla sadrži vitamine A, C i B6, kao i minerale poput magnezijuma, kalijuma i cinka, koji su neophodni za pravilan rad imunološkog sistema. Sada je mnogo jasnije zašto je humus od cvekle naš izbor, naročito u zimskom periodu.

Kako se pravi humus od cvekle

Sastojci:

  • 2 sirove cvekle srednje veličine, oguljene
  • 250 g kuhanih leblebija
  • 60 ml vode
  • sok od jednog limuna
  • 2 kašike tahinija
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 2 čehna bijelog luka
  • ½ kašičice soli

Opcionalni ukrasi:

  • prženi crni susam
  • klice alfalfe

Uputstvo:

  1. Priprema pećnice: Obložite pleh papirom za pečenje i zagrijte rernu na 200°C.
  2. Pečenje cvekle: Isjecite cveklu na kriške debljine 1 cm i prebacite na pripremljeni pleh. Pecite 40–45 minuta, dok ne omekša. Ostavite da se ohladi.
  3. Priprema humusa: Sve sastojke stavite u blender ili procesor hrane i blendajte dok ne dobijete glatku smjesu. Po želji prilagodite okus dodatkom limuna, tahinija, ulja ili soli.
  4. Serviranje: Prebacite smjesu u posudu, ukrasite po želji i poslužite.
  5. Čuvanje: Humus čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru do 5 dana.

Kako se pravi tahini?

Ne morate kupovati tahini, možete ga i sami napraviti. Postupak je vrlo jednostav.

Sastojci:

  • 200 g susamovih sjemenki
  • 3-4 kašike maslinovog ulja (ili sezamovog ulja, po želji)
  • prstohvat soli (po želji)

Priprema:

  1. Na suhoj tavi, na srednjoj temperaturi, tostirajte susamove sjemenke dok ne dobiju blago zlatnu boju. Pazite da ih ne prepržite, jer mogu postati gorke. Tostiranje traje 3-5 minuta uz stalno miješanje.
  2. Prebacite tostirane sjemenke u tanjir i ostavite ih da se ohlade nekoliko minuta.
  3. Stavite ohlađene susamove sjemenke u blender ili procesor za hranu. Počnite blendati na srednjoj brzini dok ne dobijete finu smjesu.
  4. Postepeno dodajte maslinovo ulje, po kašiku, dok ne postignete glatku i kremastu teksturu. Možda će vam trebati više ili manje ulja, ovisno o željenoj gustoći.
  5. Po želji dodajte prstohvat soli i još jednom kratko izmiksajte.

Tahini prebacite u staklenu teglu s poklopcem i čuvajte u frižideru. Može trajati do 1 mjesec.

Savjet Tahini možete koristiti za pripremu humusa, prelive za salate, kao dodatak raznim umacima ili čak za slatke poslastice.

ljepotaizdravlje.ba

KucherAV/iStock/Getty Images Plus