Da li je SPF zimi neophodan? Savjeti dermatologa

by | 4 Februara, 2025
Da li je SPF zimi neophodan? Savjeti dermatologa

Zima je često doba kada mnogi misle da su sunčevi zraci manje štetni i da zaštita od sunca nije potrebna i vječito je pitanje je li na SPF zimi neophodan.

Ipak, činjenica je da UV zraci ne gube svoju snagu samo zato što su temperature niže i dani kraći. Iako možda ne osjećate isti intenzitet topline, UV zraci koji uzrokuju oštećenje kože i ubrzano starenje nisu nestali.

Upravo suprotno, oni mogu izazvati ozbiljne posljedice na koži tokom zimskih mjeseci, a posebno u planinskim područjima ili na područjima prekrivenim snijegom.

Da li većina koristi SPF zimi?

Nažalost, veliki broj ljudi tokom zime ne koristi kremu za sunčanje, jer smatraju da sunce nije dovoljno jako da bi uzrokovalo oštećenje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je zaštita od sunca važna tokom cijele godine, a zima nije izuzetak.

Koje su posljedice nedostatka zaštite od zimi?

Nedovoljna zaštita od sunca tokom zime može ubrzati proces foto-starenja, što znači da koža postaje podložnija finim linijama, borama, pigmentacijama i staračkim pjegama. Ovaj proces oštećenja kože događa se zbog UV zraka, koji su prisutni čak i u oblačnim danima ili pri slabijem sunčevom svjetlu. Foto-starenje uzrokuje trajna oštećenja kože, koja mogu postati očigledna kroz vrijeme, a kako starenje napreduje, ovi znakovi se sve teže mogu ukloniti.

Osim toga, neredovito korištenje kreme za sunčanje može povećati rizik od razvoja raka kože. UV zraci mogu oštetiti DNK stanica kože i uzrokovati promjene koje na kraju dovode do razvoja melanoma, vrste raka kože koji je sve češći. Tokom zime, ozonski sloj je tanji, a UV zraci prodiru dublje u kožu, što čini zaštitu još važnijom.

Refleksija UV zraka na snijegu 

Zimske aktivnosti na snijegu, kao što su skijanje ili snowboarding, povećavaju rizik od izlaganja UV zracima. Snijeg i led reflektiraju čak 90% UV zraka, čime se njihova snaga višestruko povećava. Dakle, dok ste na planini ili uživate u zimskim sportovima, izloženi ste čak i većem intenzitetu UV zračenja nego što biste bili na nižim nadmorskim visinama ili u urbanim sredinama. S obzirom na to, potrebno je poduzeti dodatne mjere opreza kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih efekata.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

Kako se zaštititi od UV zračenja tokom zime?

Kada je riječ o zaštiti kože, osnovno pravilo je nanositi kremu za sunčanje na svu izloženu kožu, uključujući usne i područja poput nosa i brade, koja su često zaboravljena. Preporučuje se korištenje širokopojasne kreme koja štiti od UVA i UVB zraka, s minimalnim SPF-om 30, koji blokira oko 97% štetnih UV zraka. Ako ste na planinama ili u područjima sa povećanom refleksijom UV zraka, bolje je koristiti zaštitu s višim SPF-om, poput SPF 50 ili čak većim.

Osim toga, važno je nanijeti kremu za sunčanje najmanje 20 minuta prije izlaska na otvoreno, kako bi koža imala dovoljno vremena da apsorbira proizvod i pruži optimalnu zaštitu. Iako su oblačni dani često povezani s nižim intenzitetom sunčevih zraka, UV zraci i dalje prolaze kroz oblake i mogu uzrokovati oštećenje kože, zbog čega je dnevna primjena kreme za sunčanje neophodna, bez obzira na vremenske uvjete.

Koja krema za je najbolja za zimu?

Najbolji izbor kreme za sunčanje tokom zime zavisi od vaših individualnih potreba. Ako ste aktivni i provodite puno vremena na otvorenom, kao što je slučaj sa zimskim sportovima, odaberite kremu koja je otporna na vodu i znoj. Ove kreme osiguravaju dugotrajniju zaštitu, čak i tokom fizičkih aktivnosti. Ako planirate posjetiti ski odmarališta ili boraviti na većim nadmorskim visinama, krema sa SPF 50 ili više nudi najbolju moguću zaštitu od reflektiranih UV zraka.

Također, ukoliko imate osjetljivu kožu, birajte proizvode koji ne sadrže alkohol ili mirise, jer oni mogu iritirati kožu, osobito pri niskim temperaturama.

Koristite SPF zimi – Dodatni savjeti: 

  • Pijte dovoljno vode: Zima može uzrokovati dehidraciju, što dovodi do suhe i ispucale kože. Pijenje vode pomaže da vaša koža ostane hidratizirana iznutra.
  • Koristite hidratantne kreme: Zimski zrak je suhi, što može isušiti kožu. Redovito korištenje hidratantnih krema pomaže održati kožu mekom i elastičnom.
  • Ne zaboravite na usne: Usne su često izložene hladnom zraku i brzo postaju suhe. Koristite balzam za usne sa zaštitnim faktorom kako biste ih održali hidratiziranim.

Za dodatne savjete o njezi kože i izboru odgovarajuće zaštite od sunca, obratite se stručnjacima u dermatološkim ordinacijama. Korištenje odgovarajuće zaštite i pravilna njega kože tokom zime može vam pomoći da sačuvate zdravlje kože i spriječite dugoročna oštećenja, osiguravajući tako da koža ostane mlada, zdrava i zaštićena tokom cijele godine.

ljepotaizdravlje.ba

javi_indy/iStock/Getty Images Plus

Tagovi: