![Zašto se javljaju promjene raspoloženja u trudnoći i kako ih prevazići](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/GettyImages-1488230447-600x470.jpg)
Zašto se javljaju promjene raspoloženja u trudnoći i kako ih prevazići
Promjene raspoloženja u trudnoći mogu vas natjerati da se osjećate kao da ste na emotivnom toboganu. Evo kako možete upravljati tim usponima i pado...
Danas vam skrećemo pažnju na najčešće psihološke zamke u koje smo svi makar jednom upali – a neki to rade redovno.
Ljudska psiha je složen i višeslojan sistem pun skrivenih uglova i tajni. Psiholog i geštalt terapeut Ana Devjatka otkriva šta su psihološke zamke i kako ih prepoznati kako ne bi uticale na vaš život.
Psihološke zamke odavno su bile tema od interesa za one koji žele razumjeti prepreke koje ih sputavaju u postizanju ciljeva, kao i one koji žele bolje upoznati sebe i druge. Danas, kada se svijet neprestano mijenja, razumijevanje ovih zamki postalo je neophodno za svakoga ko želi uspješno prilagoditi se novim izazovima.
Ljudska psiha na stresne situacije reaguje kroz različite odbrambene mehanizme. Ponekad nas potiče da se „zamrznemo“ i čekamo da kriza prođe, potiskujući problem ili preuveličavajući njegov značaj. To može dovesti do neadekvatne procjene situacije i donošenja loših odluka. Kako izbjeći upadanje u ove zamke i donositi ispravne odluke? Saznajte u nastavku!
Jeste li primijetili da se nakon razgovora s prijateljem ili kolegom koji se žali na život osjećate iscrpljeno, ljutito ili uznemireno? Možda čak osjetite potrebu da iskalite frustraciju na svojim bližnjima?
Ovo je tipičan primjer zamke emocionalnog stapanja. Kada smo izloženi toksičnim interakcijama, potisnute emocije traže izlaz, što može dovesti do impulzivnih reakcija prema najbližima. Ključno je postaviti jasne granice i ne dozvoliti drugima da prebacuju svoje probleme na vas.
Kako se zaštititi?
Mnogi ljudi danas vjeruju da ne mogu ništa promijeniti u svom životu, da su bespomoćni i da im preostaje samo čekanje da se sudbina sama pobrine za njih. Ova pasivna pozicija blokira razvoj i stvara osjećaj nemoći.
Kako izbjeći ovu zamku?
Svi imamo slijepe tačke – aspekte svoje ličnosti koje ne primjećujemo, ali koje utiču na naše odnose i uspjehe. Na primjer, osoba može biti frustrirana jer nije unaprijeđena na poslu, a ne shvata da njen izgled ili način komunikacije ostavljaju pogrešan utisak.
Kako prepoznati i prevazići ovu zamku?
Ako su vas učili da se bogatstvo stiče samo na nepošten način, možda ćete nesvjesno sabotirati svaku priliku za napredak. Ograničavajuća uvjerenja mogu spriječiti profesionalni i lični razvoj, stvarajući unutrašnje blokade koje ometaju donošenje odluka.
Kako ih razbiti?
Ova zamka nastaje kada nesvjesno provociramo situacije kako bismo opravdali vlastite emocije. Primjer su partnerski odnosi u kojima jedna osoba optužuje drugu za nešto što nije učinila, stvarajući nepotrebne sukobe.
U kriznim vremenima ova zamka postaje još izraženija – umjesto da prihvatimo stvarnost i krenemo naprijed, upadamo u ulogu žrtve i krivimo sve oko sebe za sopstvenu situaciju.
Kako izbjeći ovu zamku?
Razumijevanje psiholoških zamki pomaže nam da ih prepoznamo i izbjegnemo njihovu destruktivnu moć. Svi odgovori leže u našem umu – važno je postavljati prava pitanja, analizirati vlastite obrasce ponašanja i raditi na ličnom razvoju. Bez obzira koliko situacija izgleda bezizlazna, uvijek postoji način da se krene naprijed!
AntonioGuillem/iStock/Getty Images Plus