Dr. Eldar Mehmedbašić objašnjava kako prepoznati HPV i zaštititi se na vrijeme

by | 24 Februara, 2025
kako prepoznati HPV

Dr. Eldar Mehmedbašić za Ljepotu & Zdravlje objašnjava kako prepoznati HPV, važnost vakcinacije i redovnih pregleda te kako se zaštititi od opasnih posljedica infekcije.

Humani papiloma virus (HPV) jedna je od najčešćih virusnih infekcija u svijetu, a opet, o njemu se u Bosni i Hercegovini i dalje nedovoljno govori. HPV se prenosi seksualnim putem i povezan je s razvojem premalignih i malignih promjena, uključujući rak grlića materice, ali i druge vrste karcinoma, poput raka vagine, vulve, anusa i ždrijela. Iako se procjenjuje da će većina seksualno aktivnih osoba u nekom trenutku života doći u kontakt s HPV-om, nedostatak edukacije i stigma dovode do toga da mnogi ni ne znaju koliko je važno testiranje i vakcinacija.

Upravo zato, na portalu Ljepota & Zdravlje želimo govoriti o ovoj važnoj zdravstvenoj temi. Iako su nauka i medicina napravile ogroman iskorak u prevenciji HPV-a, prije svega kroz HPV vakcinaciju i redovne ginekološke preglede, svijest o značaju ovih mjera u BiH još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou. Vakcinacija protiv HPV-a, koja je u mnogim zemljama Evrope i svijeta dio nacionalnih programa imunizacije, kod nas je dostupna, ali ne i dovoljno promovisana. Osim toga, postoji niz mitova i dezinformacija koji dodatno usporavaju napredak u borbi protiv ove infekcije.

Razgovarala: Ilma Jakubović – Rafuni

Kakva je stvarna situacija u BiH kada je riječ o HPV-u? Koliko su žene (ali i muškarci) informisani o rizicima, načinima prevencije i dostupnosti vakcine? Koji su najčešći mitovi kada govorimo o ovoj infekciji i kako ih razbiti? Na ova i mnoga druga pitanja odgovara Dr. Eldar Mehmedbašić, specijalista ginekologije i opstetricije iz Zavoda za ginekologiju, perinatologiju i neplodnost Mehmedbašić.

Kako prepoznati HPV: Tema o kojoj se premalo govori, a može spasiti živote

Šta je tačno HPV i zašto je važno da svaka žena zna za njega?

HPV ili humani papiloma virus pripada grupi preko 100 tipova papiloma virusa koji mogu da inficiraju ljude. HPV je najčešći uzrok nastanka premalignih promjena na grliću materice, odnsno u konačnici može dovesti do nastanka karcinoma grlića materice. Osim karcinoma grlića materice HPV može izazvati rak vagine, vulve, rak anusa, rak ždrijela. Genitalne bradavice (kondilomi) su također rezultat infekcije HPV-om. Kod mušakaraca HPV može biti uzročnik genitalnih bradavica (kondilomi) ali i malignih bolesti penisa, prostate.

kako prepoznati HPV

Koliko vrsta HPV-a postoji i koje su najčešće?

Postoji oko tri stotine tipova HPV-a. Nisu svi tipovi HPV-a jedanko opasni kada govorimo o nastanku malignih bolesti kod žena i muškaraca. Razlikujemo grupu visokrozičnih i noskorizičnih tipova HPV-a.

Visokorizični tipovi HPV-a  su odgovrni za nastanak malignih bolesti grlića materice, vulve, vagine, penisa, prostate, anusa, glasnica… Unutar  grupe visokorizičnih HPV tipova najopasniji su HPV tip 16 i HPV tip 18. Niskorizični tipovi virusa HPV-a su odgovorni za nastanak genitalnih bradavica (kondiloma).

Da li je HPV infekcija uvijek razlog za brigu ili se organizam može sam izboriti s njom?

Pozitivan rezultat HPV testa ne znači da žena ima kracinom grlića materice ili da će se karcinom uopšte razviti. Pozitivan rezultat HPV-a pokazuje da je pacijentica izložena povećanom riziku za nastanak premalignih stanja, odnosno povećanom riziku za nastanak karcinoma grlića materice. Nakon otkrivanja prisustva HPV-a ne treba biti u strahu već treba provesti dodatnu dijagnostiku (PAPA test, kolposkopija) u skladu sa važećim kliničkim smjernicama. To je jedini ispravan način da se prevenira nastanak maligne bolesti grlića materice.

HPV često nema simptome. Kako onda žena može znati da je zaražena?

Infekcija HPV-om uopšte ne daje simtome tako da pacijenti praktično nemaju mogućnost da posumnjaju da su inficirani HPV-om. Iznimka je pojava genitalnih bradavica na vanjskom dijelu genitalija, ali ni tada bez testa na prisustvo HPV-a ne možemo tvrditi da neko ima odnosno nema infeciju HPV-om. Jedino uzimanjem brisa grlića materice na prisustvo HPV-a je moguće saznati da li postoji infekcija ili ne.

Koliko su učinkovite redovne kontrole, poput PAPA testa, u otkrivanju HPV-a?

PAPA testom se ne može otkiriti da li pacijetica ima infekciju HPV-om. PAPA test može otkriti da postoje premaligne promjene na grliću materice. Pošto znamo da HPV najčešće izaziva premaligne i maligne promjene na grliću materice, nakon “lošeg” nalaza PAPA testa sugerišemo da pacijetica uraditi bris na prisustvo HPV-a kako bi smo znali da li je inficirana HPV-om i ako jeste kojim tipom HPV-a.

Pravilnije je ne čekati promjenu na PAPA testu nego rutinski uraditi bris grlića materice na prisustvo HPV-a. Ranim otkrivanjem HPV infekcije možemo učinti napore da spriječimo nastanak premalignih promjena na grliću materice.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli PZU Mehmedbasic (@pzu_mehmedbasic)

Kako prepoznati HPV: Redovni pregledi i vakcina su najbolja zaštita od HPV-a

Zašto je HPV vakcinacija važna i kako ona djeluje?

Vakcinacija protiv HPV-a se provodi sa ciljem spječavanja infekcije viskorizičnim sojevima HPV-a. Ako spriječimo zarazu visokorizičnim sojevima HPV-a spriječili smo nastanak premalignih i malignih bolesti genitalnih organa kod žena i muškaraca. Vakcinacija protiv HPV-a jeste primarna prevencija nastanka karcinoma grlića materice.

Koje su preporučene godine za vakcinaciju i da li je ikad prekasno za zaštitu?

Vakcinacija protiv HPV-a se provodi od tinejdžerskog perioda za djevojčice i dječake, zatim kod djevojaka i mladića do 26e godine života. Bitno je znati da se protiv HPV-a mogu vakcinisati i ostale dobne skupine žena i muškaraca sa ciljem prevencije nastanka HPV infekcije.

Praktično protiv HPV-a se mogu vakcinisati sve spolno aktivne osobe. Prije vakcinacije se trebaju testirati na prisustvo HPV-a kako bi saznali da li imaju HPV infekciju i koji tip virusa je u pitanju. U slučaju da imaju HPV infekciju, vakcina će ih zaštiti samo od onih sojeva HPV-a kojima nisu inficirani. Mada nepotpuna i to je korisna zaštita jer umanjuje onkogeni potencijal od ranije prisutnog HPV tipa virusa u organizmu.

Koliko doza vakcine je potrebno i postoji li mogućnost da vakcina izazove nuspojave?

Potrebne 3 doze devetovalentne vakcine. Nakon što se dobije prva vakcina, naredna vakcinacija je za 2 mjeseca, treću dozu vakcine osoba prima 4 mjeseca nakon druge doze. Devetvalentna vagicina protiv HPV-a nas štiti od 9 najopasnijih, najonkogenijih tipova visokorizičnog HPV-a.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli PZU Mehmedbasic (@pzu_mehmedbasic)

Postoji mnogo mitova o HPV vakcini. Koji su najčešći i kako ih razbiti?

Na našem području generalno postoji strah od vakcinisanja. Vakcinacija protiv HPV-a ne može učiniti ništa loše za osobu koja primi vakcinu. Naprotiv vakcinacija protiv HPV-a spriječava nastank karcinoma grlića materice i drugih karcinoma koji su povezani sa HPV infekcijom. Vakcina protiv HPV-a spašava vaš život, spašava živote onih koje volite.

Da li vakcina pruža 100-postotnu zaštitu ili je i dalje potrebno redovno raditi preglede?

Vakcinisane osobe su zaštičene od infecije virokorizičnim tipovima HPV- virusa. Primjenom 9-valnetne vakcine protiv HPV-a štitimo se od 9 najopasnijih tipova HPV-a. To znači da i vakcinisane osobe mogu biti inficirane drugim tipovima HPV-a. Međutim ostali tipovi HPV-a imaju znatno manji potencijal da izazovu premaligne i maligne bolesti. Vakcinisane osobe također trebaju radit PAPA test ali sa većom vremenskom distancom. Svake tri godine bi bilo dovoljno da se uradi PAPA test, pod uslovom da je prethodni PAPA test bio uredan.

Mnogi misle da je vakcinacija samo za žene. Da li bi i muškarci trebali razmotriti vakcinaciju?

Vakcinacija protiv HPV-a se provodi kod žena kao i kod mušakraca. To je jedini ispravan način da se umanji mogućnost za prenos HPV infekcije. Manje HPV infekcije, manja šansa za oboljevanje.

Kako razgovarati s tinejdžerima o HPV vakcini i njenoj važnosti?

Tinejdžeri u našoj domovini nemaju organizovanu edukaciju o reproduktivnom zdravalju niti o spolno prenosivim bolestima. Potrebno je uložiti napor da ovakava vrsta edukacije postane sastavni dio školskog programa. Ni ovo zasigurno neće biti dovoljno, stoga je potrebno iskoristiti i druge formalne i neformalne oblike edukacije (radionice, predstave, TV kampanje, edukativna videaa i sl.) kako bi se provodila permanentna kampanja o značaju vakcinacije prtiv HPV-a kao i o drugim načinima sprečavanja nastanka karcinoma koje izaziva HPV infekcija.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli PZU Mehmedbasic (@pzu_mehmedbasic)

Koliko zdrav stil života može uticati na smanjenje rizika od HPV-a?

Životne navike, način ishrane, količina sna, konzumiranje voća, povrća, zdrave vod, imaju znatnu ulogu ka očuvanju zdravlja i jačanju otpornosti organizma prema svim izazovima pa je tako kada govorimo i o HPV injekciji. Loše životne navike su saveznik HPV- u, pomažu mu da HPV infekcija pređe u ozbiljno ugrožavanje zdravlja.

Koliko je HPV vakcinacija danas dostupna u BiH i postoji li neka podrška ili subvencija za roditelje i mlade?

Vakcina prtov HPV-a jeste dostupnija proteklih godina, ali na ograničenom poručju BiH. Mišljenja sam da se kampanje koje bi pozivale mlade ljude da se vakcinišu protiv HPV-a provode stidljvo ili skoro nikako. Nije relano da će mlada osoba koja nema nikakvo znanje ili ima površno znanje o HPV-u i posljedicama infekcije HPV-om samoincijatvno pokucati na vrata ambulante u Domu zdravlja i zatražiti vakcinu prtiv HPV-a. Moramo se svi zapitati da li mi stvarno želimo da spriječimo HPV infekciju ili to samo govorimo.

Šta biste poručili ženama koje misle da im HPV vakcina nije potrebna jer nisu seksualno aktivne?

Karcinom grlića materice je jedan od rijetih karcinoma za koji znamo kako nastaje i ko ga izaziva, također znamo kako se možemo zaštititi od nastanka karcinoma grlića materice. Ako uzmemo u obzir navedene činjenice luksuzno je, biću slobodan pa ću kazati, bezobrazno je ništa ne poduzimati da nezaštitite vlastito zdravlje. Ovo se odnosi na muškarce.

Kako se ginekolozi bore protiv stigme vezane za HPV i seksualno zdravlje uopšte?

Kroz svakodnevni rad smo u prilici da pacijetima ponudimo odgovore na sva pitanja u vezi HPV-a, vakcinacije protiv HPV infekcije, značaju PAPA testa, kolposkpije, biopsije grlića materice, LLETZ konisacije. Međutim osim induvidualnog rada neophodno je da Bosna i Hecegovina dobije nacionalni program prevencije nastanka malignih i premalignih promjena na grliću materice. Samo organizovan pristup rješavanju javno zdravstvenog problema može dati adekvatan rezultat.

 

 

ljepotaizdravlje.ba

Eldar Mehmedbašić, BlackSalmon/iStock / Getty Images Plus