Phubbing: Ignorisanje u doba pametnih telefona
Phubbing, ili ignorisanje u doba pametnih telefona, postaje sveprisutna pojava koja narušava međuljudske odnose i emocionalnu povezanost Kada je o...
Muški mozak programiran je da daje prednost seksu pred hranom, pokazuje naučno istraživanje sprovedeno na glistama. Naučnici su utvrdili da muški pol može potisnuti osjećaj gladi kako bi se skoncentrisao na lov na ženski, prenosi britanski list “Telegraph”.
Istraživanje, koje je sproveo Univerzitet Ročester, ukazuje na delikatne promjene u kretanju impulsa mozgom koje utiču na promjene u ponašanju između žena i muškaraca.
Voditelj istraživanja Daglas Portman kaže: “Dok znamo da na ljudsko ponašanje utiče veliki broj faktora uključujući kulturne i društvene norme, ovi rezultati pokazuju bazične biološke mehanizme koji ne samo da objašnjavaju razlike u ponašanju muškaraca i žena nego i zašto je jedan pol podložniji određenim neurološkim poremećajima”.
Naučnici su proučili glistu C. elegans i fokusirali se na par neurona AWA koji su snažno povezani s osjećajem gladi i pronalaskom partnera.
Proučavali su muške jedinke i hermafrodite dajući im hranu i pružajući im istovremeno opciju i da krenu za ženkom.
Neke gliste su prije toga bile genetski promijenjene kako bi bile osetljivije na miris hrane i kako bi bile gladnije.
Pokazalo je da su normalne muške gliste zaobilazile hranu kako bi krenule za ženkama. Ali, muške gliste koje su bile programirane da budu gladnije bile su deset puta manje uspješne u ljubavnom životu jer su nastojale da ostanu u blizini hrane. Hermafroditi se od hrane nisu ni pomijerali.
Rezultati istraživanja objavljeni u časopisu “Current Biology” sugerišu da su normalne muške gliste bile sposobne da ignorišu glad ili da je potisnu kako bi se otisnule u potragu za ženkama.
Izvor: portaloko.hr