Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Svi znamo da bebi do šestog mjeseca nije potrebno ništa drugo osim majčinog mlijeka. Mame često pitaju zbog čega je to tako i zašto ne mogu ranije da počnu s uvođenjem čvrste hrane. Odgovor je veoma jednostavan: bebin sistem za žvakanje, gutanje i varenje nije spreman da se bori sa čvrstom hranom sve dok ne sazri, a to se kod 95 posto beba dešava oko šestog mjeseca života.
Kada pripremate hranu za djecu, treba posebno da vodite računa o higijeni jer su bebe mnogo ojsetljivije na mikroorganizme, od starije djece i odraslih.
Uvijek dobro operite ruke, kao i pribor za pripremanje bebi hrane.
Kako se priprema hrana za bebu?
1. Pažljivo operite i osušite ruke i pribor.
2. Pripremite svježe voće i povrće ribanjem, ljuštenjem i uklanjanjem sjemenki. Uklonite kosti, kožu i masnoću sa mesa. Ne koristite ostatke za pripremu bebi hrane.
3. Kuhajte hranu u maloj količini vode dok ne omekša. Ako recept zahtijeva dodavanje tečnosti, koristite vodu od kuhanja. Hrana takođe može da bude kuhana na pari ili pečena.
4. Nemojte da dodajete so ili začine.
5. Sameljite ili ispasirajte kuhanu hranu.
6. Spakujte i označite je, pa je spremite u frižider ili zamrzivač.
Autor: Life Content