Loš ginekološki nalaz ne znači uvijek najgore

by | 19 Marta, 2015

Redovni ginekološki pregledi nisu nam tako neugodni koliko mogu da budu nalazi koji stignu kasnije. U vrijeme kad karcinomi “vrebaju” na sve strane, prvi osjećaj kad vidimo nepoželjan nalaz je panika. Ne brinite, nije uvijek loše kad piše a je loše. Evo o čemu se radi.

pregled

Jedno je sigurno. Redovno treba odlaziti na ginekološke preglede i slijediti uputstva koja dobijamo od svog ginekologa. Ukoliko se desi da vaginalni sekret, tačnije nalaz istog, a nije baš onakav kako smo očekivali, ne treba odmah da paničimo. Ginekolog će vam objasniti šta koja grupa znači i kako se liječi.

Kada Papa nalaz nije baš uredan, to ne znači da vas je “napao” kancer. Budite smirene i opet slijedite instrukcije svog ginekologa. Ipak, evo šta još treba da znate o Papanikolau testu i šta još treba da obavite prije nego što se u potpunosti smirite.

Vaš ginekolog testiraće uzorak na visoko-rizične sojeve HPV virusa, koji se prenosi polnim putem i koji je odgovoran za 99 posto slučajeva raka grlića materice.

“Ako rezultati tog testa na HPV budu negativni, vaš ljekar pretpostaviće da rezultat Papa-testa ne ukazuje ni na šta ozbiljno, tako da će samo nastaviti da prati situaciju”, kaže za Women's Health dr Tereza Dijaz-Montez. To znači da ćete neko vrijeme dolaziti na kontrole jednom u šest mjeseci ili bar jednom u godinu dana.

Ako rezultati HPV testa ukažu na visok rizik, vaš ljekar možda će odlučiti da kontrole sprovodi na tri do šest mjeseci. Ovo je izvjesnije ako ste u dvadesetim godinama, kad su veće šanse da se organizam spontano izbori sa HPV virusom, kao i ako rezultati Papa testa ukazuju na atipične ćelije niskog rizika, što znači da su promjene blage.

Ali, ako ste u tridesetim godinama (tada je manja šansa da se organizam izbori sa HPV-om) ili rezultati Papa testa ukazuju na značajnije abnormalnosti, stvari će se odvijati drugačije.

“Vaš ljekar će onda najvjerovatnije sugerisati da se uradi kolposkopija, tokom koje će grlić materice detaljno pregledati kroz uveličavajuće staklo, tako da se promjene mogu vidjeti ‘izbliza’. Ako primijeti nešto neuobičajeno, biće uzet uzorak tkiva za biopsiju. Osjetićete sekund neprijatnosti i sve će biti gotovo”, kaže dr Dijaz-Montez.

Ako rezultati kolposkopije pokažu da su promjene benigne ili niskog intenziteta, vjerovatno ćete morati samo češće da uradite Papa test, jednom u šest mjeseci otprilike. Do tada, prilične su šanse da se organizam izbori sa HPV-om i da se ćelije vrate u normalu. Ili, bar, da promjene ne napreduju dalje.

Ako rezultati kolposkopije pokažu da su promjene značajne, to zahtijeva uklanjanje ćelija koje su njima zahvaćene. Jer, ako se te ćelije ne uklone, postoji rizik da tokom godina te promjene prerastu u rak grlića materice.

Kad stignu rezultati, ljekar će vas obavijestiti o daljim koracima.

Upravo ovaj slijed događaja razlog je zbog kojeg ne bi trebalo da izbjegavate redovne kontrole kod ginekologa. Papa test je prva linija “odbrane” kad je riječ o raku grlića materije, i jednostavan način da budete sigurni da nema razloga za brigu.

Izvor: Life Content