10 problema koje može izazvati rigorozna dijeta
Rigorozna dijeta, koliko god vama izgledala kao dobro rješenje, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Mnogi od nas su spremni isprobati na...
Grupa učenika akademije Isaac Newton u Eseksu izumela je kondome koji mijenjanju boju kada dođu u dodir s polno prenosivim infekcijama
Ovi kondomi imaju ugrađen indikator za otkrivanje infekcija kao što su hlamidija i sifilis, a boje koje će se mijenjati zavise od vrste prisutnih bakterija.
Tvorci ovog nevjerovatnog otkrića su četrnaestogodišnja Daanyaal Ali, trinaestogodišjni Musaz Nawaz i četrnaestogodišnji Chirag Shah.
Genijalnost ove grupe učenika nagrađena je TeenTech nagradom za najbolju zdravstvenu inovaciju.
“Kreirali smo takozvano “Oko” koje će predstavljati nov način otkrivanja polno prenosivih bolesti i koje će pomoći budućim generacijama,” rekla je Danial i dodala da su željeli da naprave nešto što će olakšati detektovanje polno prenosivih infekcija u privatnosti sopstvenog doma bez invazivnih procedura kod doktora.
Ovaj trio je dobio nagradu od hiljadu dolara i put u Bakingemsku palatu.
Megi Filbin, osnivač i izvršna direktorka TeenTech nagrada iz oblasti nauke je izjavila da oni podstiču učenike da svoje ideje plasiraju i izvan učionice i da su pored ovog izuma nagrađeni i izumi učenika koji su osmislili cipele koje omoćugavaju napajanje električnom energijom tokom hoda kao i električna slavina koja može da pomogne u snabdevanju vode zemalja u razvoju.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock