Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Paleo dijeta ili LCHF koju je osmislio profesor Loren Kordejn, zasniva se na ishrani naših prapredaka iz perioda paleolita (starije kameno doba). Iako su prve asocijacije na ovu dijetu velike količine mesa, to ipak nije tako.
Tvorac ovog režima ishrane tvrdi da žitarice nisu bile dio praistorijske ljudske ishrane, te da su uvedene u jelovnik tek u vrijeme agrokulturne revolucije (koja se dogodila prije oko 10.000 godina). Osim toga, profesor Kordejn dokazao je da je DNK današnjeg čovjeka potpuno isti kao onaj koji su imali naši praprapreci, te da našem tijelu nisu potrebne namirnice koje oni nisu konzumirali. Uostalom, proces evolucije trajao je više miliona godina a sve do prije 10.000 godina (što je izuzetno malo u odnosu na sveukupan proces čovjekove evolucije) čovjek nije konzumirao žitarice i proizvode od njih.
Za vrijeme paleolita ljudi su se oslanjali samo na lov životinja i sakupljanje biljaka i
bobica koje su koristili u ishrani. Nije bilo poljoprivrede niti bilo kakve obrade zemlje u to vrijeme. Hranili su se samo onim što im je davala priroda.
Šta treba jesti?
– Meso, ribu, jaja, sve vrste povrća (izuzev krompira), voće (manje slatko), sjemenke,
jezgrasto voće, punomasne mliječne proizvode i zdrave masnoće. Ako ne možete bez hljeba, onda odaberite onaj od proklijalih zrna (Tonus ili sličan).
Šta ne treba jesti?
– Šećere (nijedan proizvod koji sadrži šećer), pekarske proizvode, tjestenine, proizvode od pšeničnog brašna, nezdrava ulja, transmasti, vještačke zaslađivače, mliječne proizvode od obranog mlijeka, industrijski prerađenu hranu. Ukratko, sve ono što se ne nalazi na prvoj listi.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock