Boravak na snijegu: 6 obaveznih pravila za zaštitu tijela

by | 6 Januara, 2016

Bez obzira na to hoćete li na snježnim padinama provesti samo jedan ili nekoliko dana “u komadu” na skijanju, važno je da u tim trenucima ne zaboravite na svoje tijelo. Tačnije, na zaštitu njegovih dijelova koji dobro ne podnose “agresivne” zimske uslove na skijalištima. Kombinacija sunca, niskih temperatura i ledenog vjetra može nam nanijeti popriličnu štetu

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

1. Lice i dijelovi kože izloženi suncu. Jeste li znali da snijeg može reflektovati i do 85% sunčevih UV zraka. Zbog toga skijaši na blistavim snježnim padinama i velikim nadmorskim visinama lako mogu zadobiti opekotine od sunca. Možda briga o opekotinama usred januara zvuči čudno, ali upravo one dobijene tokom skijanja mogu biti puno bolnije i intenzivnije od opekotina dobijenih tokom vrućih ljetnih mjeseci. Zbog toga obavezno dijelove kože izložene suncu (lice, vrat, uši…) mažite kremom za sunčanje tj. kremom sa zaštitnim faktorom. Ako se puno znojite tokom skijanja – nanosite kremu svaka 2 sata.

2. Usne. Ispucalost nije jedini problem koji možete iskusiti nakon dana provedenom na snijegu. Usne su takođe sklone oštećenju uzrokovanom suncem, baš poput vaše kože. Zato ih zaštitite balzamom sa zaštitnim faktorom. Izbjegavajte sjajila ili “gloss” ruževe na skijalištima jer oni privlače UV svjetlost.

3. Ruke. Zbog niskih temperatura i hladnog vjetra ruke mogu postati bolno suhe i hrapave. Zbog toga u pripremi morate imati hidratantnu kremu ili losion za ruke koji će ih “nahraniti” i radije birajte nemasne proizvode koji se brzo upijaju.

4. Oči. Na njih posebno treba obratiti pažnju kako ne bi došlo do tzv. “snježnog sljepila”. Uzrok za ovo bolno stanje je preduga izloženost sunčevim zrakama koje se reflektuju sa snježnih površina. One mogu oštetiti rožnjaču, a zbog toga onda dolazi do pojave mutnog vida i bola u očima, a oporavak može potrajati i duže od 48 sati. Zato tokom boravka na snijegu oči zaklonite od zraka sunčanim naočalama ili skijaškim maskama sa 100 % UVA i UVB zaštitom i ne skidajte ih dok ste na otvorenom.

5. Mišići. Nakon dana provedenog na snijegu mnogi će osjetiti bolove u mišićima. Zato si priuštite toplu terapeutsku kupku koja će opustiti mišiće čitavog tijela, a umornim nogama priuštite masažu losionom ili kremom.

6. Kosa. Oštećenjima koja nastaju zbog boravka na niskim temperaturama i hladnom vazduhu teško će se oduprijeti i najzdravija kosa. Vlasi u takvim “agresivnim” uslovima postaju izrazito suhe i lako lomljive zato brizi o kosi takođe treba posvetiti malo više pažnje. Uz adekvatan šampon za njegu suhe kose, koristite i masku za hidrataciju.

Izvor: Zadovoljna.hr