Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Čulo dodira je prvo koje stičemo i posljednje koje nas napušta, pa stoga ne treba da čudi što nas milovanje i nježni dodiri najbolje opuštaju. Tako je i s bebama…
Koža, kao najveći i najosjetljiviji ljudski organ predstavlja naš prvi komunikacijski kanal. Neki je čak nazivaju i spoljnim mozgom. Čulo dodira omogućava organizmu da prima razne senzacije iz spoljnjeg svijeta, te da tako spoznaje svoju okolinu. Razvoj i rast kože te njena osjetljivost mijenjaju se tokom života, ali to sve zavisi i od kvaliteta spoljnjih stimulacija koje prima. Jedan od načina podsticanja i unapređenja razvoja, pogotovo u najranijim mjesecima bebinog života, realizuje se upravo dodirom. Koliko često ljubimo, grlimo, nosimo, masiramo svoju bebu/dijete sve češće su teme blogova, članaka, foruma, ali i istraživanja, stručnih radova. Vjerovatno s razlogom.
Zašto dodir?
Vrijeme je postalo luksuz, a brz život, prezaposlenost, otkazi, svakodnevni problemi i frustracije – stil života većine populacije. Nažalost, često nam se dešava da upravo zbog takvog životnog stila zaboravljamo da je kvalitetno vrijeme provedeno s mališanima neophodno za uspješan i pravilan razvoj, pogotovo u prvim godinama života. Jedno je biti prisutan tokom odrastanja, a drugo samo mu prisustvovati. Osluškivanje bebe te razumijevanje i prihvatanje njenih komunikacijskih vještina vodi u spontani dijalog. Upravo taj dijalog neophodan je da bi se razvio intiman odnos između roditelja i djece, unutar kog nas, htjeli mi to priznati ili ne, same bebe uče kako postati roditelj. Masaža beba, kao jedan od esencijalnih i neophodnih sastojaka zdravog odrastanja, predstavlja prvenstveno prirodan, interaktivan pristup, putem kog možemo biti samo na dobitku, kako mi kao roditelji, tako i naša djeca danas, odnosno odrasli ljudi sutra.
Blagodeti masaže
Iskustva porodica koji su prošle kroz obuku, pokazuju da ovaj program ima mnoštvo blagodeti, kako za bebu, tako i za čitavu porodicu. Najpreglednije je možda navesti uopštenu selekciju tih benefita, kao što su: interakcija, stimulacija, olakšanje i relaksacija.
Interakcija u sklopu masaže unapređuje:
– promociju vezivanja s bebom verbalnu i neverbalnu komunikaciju,
– razvoj povjerenja i samopouzdanja,
– korišćenje svih čula,
– osjećanje ljubavi i poštovanja.
Masaža može stimulisati:
– cirkulaciju,
– digestivni sistem,
– hormonski i imunološki sistem,
– koordinaciju i ravnotežu,
– učenje i koncentraciju,
– mišićni razvoj i rast,
– tjelesnu svjesnost.
Masaža beba može da olakša:
– gasove i grčeve,
– mišićnu napetost i lakšu bol, rast zubića,zatvor.
Masaža promoviše relaksaciju kroz:
– bebin bolji san,
– fleksibilnost mišićnog tonusa,
– regulaciju ponašanja,
– obostranu smirenosti,
– redukovanje hormona stresa.
Pored navedenih prednosti, valja pomenuti i neke od benefita koje roditelji mogu dobiti kroz obuku, kao što su: bolje razumijevanje svoje bebe i otkrivanje njene jedinstvenosti, kvalitetno provedeno vrijeme sa djetetom, povećavanje samopouzdanja te unapređenja roditeljskih vještina, smanjenje mogućnosti postnatalne depresije, druženje s drugim roditeljima. Korist od ove obuke može se reflektovati i dublje, na cijelu familiju, ali i na društvo u kom živimo.
Izvor: Magazin Mama&Beba