Kako postići izgled supermodela iz devedesetih
Vratite klasik uz ažuriranu verziju - izgled supermodela iz devedesetih: mat ten, konturisane oči i definisane usne Trendovi šminkanja dolaze i pr...
Neseser za šminku i kozmetiku je plodno tlo za bakterije, prašinu, alergene i hemikalije koje mogu da izazovu i pojedina respiratorna oboljenja. Ovo su četiri najčešće opasnosti koje “vrebaju” iz vaše kozmetičke torbice, a da toga niste ni svjesni.
Prljave četkice
Ako ih ne čistite redovno, četkice za šminku postaju prljave i pune bakterija. Preporučuje se da ih čistite jednom sedmično. Tako će ostati meke i sačuvaćete ih duže. Nanesite blagi šampon i nježno pritisnite kroz vlasi koristeći prste. Isperite i ponovite sve dok voda ne bude čista. Kada su četkice čiste, protrljajte ih čistom papirnom maramicom i neka se dobro osuše.
Ostale opasnosti koje vrebaju iz vašeg nesesera pogledajte na sljedećim stranama…
Proizvodi sa isteklim rokom trajanja
Bilo koje proizvode koji su stariji od 18 mjeseci treba baciti i zamijeniti. Tečnosti, prah, pjene, sprejevi, kao i mnoštvo tekstura i boja koje se nalaze u kozmetičkim proizvodima, pravo su plodno tlo za infektivne elemente kao što su bakterije i gljivice. Ako primijetite da proizvod mijenja boju, teksturu ili počinje da miriše čudno, bacite ga odmah.
Pozajmljenja šminka
Dijeljenje šminke sa svojim najboljim prijateljicama može biti opasno. Kada dijelite šminku, zamijenićete i klice i to može da se završi loše. Ako ste dijabetičar ili imate ugroženi imuni sistem, infekcije mogu dovesti do ozbiljnih posljedica. Najčešće infekcije su upala kapka i konjunktivitis.
Bakterije
Make-up proizvodi su plodno tlo za bakterije. Svaki put kada umočite prst u teglicu sa kremom ili puderom, unosite bakterije u nju, čime je zagađujete. Kupujte proizvode u tubi i ne koristite prste za nanošenje make-upa.
IZVOR: ZENSKIMAGAZIN.RS