Vlaga u prostoriji: Savjeti za borbu protiv plijesni i vlage
Ako zidovi počinju da se znoje ili ugledate male, neugledne mrlje koje izgledaju kao plijesan u uglovima sobe to može značiti mnogo veći problem ne...
Kod uređenja dnevne sobe najbolje je izabrati jednu stvar i oko nje graditi stil, dok je u kuhinji važnija praktičnost i dovoljno veliki razmak između elementa…
Praktičnost na prvom mjestu
Prilikom uređenja enterijera, osim na sklad, trebalo bi pripaziti i na praktičnost – naročito kada je kuhinja u pitanju. Važno je da sve ono što često upotrebljavate treba da vam bude lako dostupno i na vidljivom mjestu. To će unijeti red u vaš dom i uštedjeti vrijeme koje se najčešće gubi na traženje stvari.
Raspored fotelja
U dnevnoj sobi fotelje je najbolje postaviti u krug tako da su sagovornici okrenuti jedan prema drugom, umjesto prema TV-u. Takav raspored najbolji je za druženje. Police za knjige neka stoje uza zid ili ih iskoristite kao pregradu koja dijeli dnevni boravak od ostatka kuće.
Podjela dnevne sobe
Više komada namještaja lako mogu zatrpati sobu. No, pravilan razmještaj može je takođe podijeliti na nekoliko udobnih zona. Stoga, ako imate dovoljno mjesta u dnevnoj, kauč sa stolićem smjestite u jedan dio prostorije, a iza njih dvije fotelje s malim stočićem kao zasebno mjesto za druženje.
Epicentar
U uređenju dnevne sobe najbolje je odlučiti se za jedan komad namještaja i stilski se fokusirati na njega. To može biti kamin, klavir, televizor, neko umjetničko djelo ili antikvitet. Oko predmeta koju izaberete možete poslagati namještaj ili ga iskoristiti kao inspiraciju za boju zidova. Ona ne treba nužno biti u kontrastu s ostatkom sobe i može se stopiti s enterijerom.
Idealan razmak – 75 centimetara
U najprometnijim prostorijama, poput kuhinje i dnevnog boravka gdje se kreće najviše ljudi, treba paziti da razmak između namještaja bude dovoljno velik. Idealan razmak je 75 centimetara jer omogućuje slobodno kretanje.
Izbor trpezarijskog stola
Okrugli stolovi su najbolji izbor za male trpezarije, dok u velikim prostorima dobro izgledaju i klasični stolovi pravougaonog oblika. Prednost dužih stolova jeste i u tome što ih možete primaći uza zid tako da ne zauzimaju previše prostora. Trpezarijski sto je najbolje smjestiti ispod lustera koji će ga dodatno naglasiti.
Spavaća soba
Komodu u spavaćoj sobi treba postaviti do zida, tako ne zauzima previše mjesta i “otvara” prostor. Dodatno će je naglasiti ogledalo postavljeno iznad nje, zanimljiva slika ili tapete postavljene samo na tom zidu.
Slike se postavljaju 30,5 cm iznad namještaja
Kod postavljanja slika na zidu treba paziti da ne narušavaju vizuelni sklad enterijera. Upravo zbog toga treba pripaziti na razmak. Sliku je najbolje okačiti 30,5 centimetara iznad namještaja kako bi se izbjegao osjećaj prenatrpanosti.
Taburei se povezuju u jednu cjelinu
Kaučeve, fotelje i taburee je najbolje smjestiti jedne uz druge, a ne razmestiti ih po sobi. Razbacani po cijeloj prostoriji odaju utisak stilske nepovezanosti, pa ih je bolje spojiti – u manje grupe ili sve u jednu cjelinu.
Pravilo trojstva
“Pravilo trojstva” daje ravnotežu prostoru i koristi se u dnevnoj sobi. To znači da sa svake strane kauča treba postaviti jedan stočić, a iznad kauča okačiti sliku. Takav razmještaj najbolji je izbor za sve one nemaju ideju za uređenje enterijera, jer ne možete pogriješiti.
Izvor: 24sata.hr