Najprljavija mjesta u kući na koja zaboravljate
Kada pomislimo na prljavštinu u domu, najčešće nam padaju na pamet kuhinja ili WC, ali to nisu uvijek najprljavija mjesta...
Novi stil dekorisanja kuće zasnovan na principima orijentalne filozofije – vabi sabi, učiniće vaš dom harmoničnom sredinom za život. Još uvijek ne toliko raspostranjeno učenje vabi sabi potiče iz Japana, iz XII i XIII vijeka.
Karakteristike ove filozofije između ostalog su materijalizacija duhovnih vrijednosti kroz vrlo specifičnu estetiku, koja kombinuje fizičke elemente sa emotivnim. Jedan od temelja ove filozofije je i to da se sve u životu stalno mijenja i da ništa nije vječno. Još jedna od osnova ovog učenja je težnja ka jednostavnosti i skromnosti.
Cijeni se minimalizam i sklad prirodnih materijala i oblika. Promoviše se stav da nesavršenstvo odnosno nepotpunost nisu mane, jer ne postoji početak i kraj, već je sve dio beskonačnog životnog ciklusa koji se ponavlja. Prema vabi sabi učenju nesavršenstvo je nešto jedinstveno i neponovljivo, što mu i daje vrijednost.
Međutim kako se ovo učenje primijenjuje na dekoraciju doma?
Svakodnevni stres kome smo izloženi doprinosi činjenici da svako od nas želi da svoj dom pretvori u oazu u kojoj će da uživa. Ovaj novi koncept u dekorisanju se direktno oslanja na ekologiju i princip samoodrživosti.
Vabi sabi vs Feng shui
Oba koncepta kombinuju fizičke sa duhovnim elementima, a u estestkom smislu traže balans i sklad u domu poput jin i janga. Međutim, načela feng shuia su malo strožija i kada je uređenje doma u pitanju više se koriste kao neka vrsta “terapije” pomoću koje će ukućani uživati njegove blagodeti.
Za razliku od toga, vabi sabi ima mnogo subjektivniji pristup koji podstiče da se pronađe vrijednosti u stvarima koje nas okružuju. Tako se za feng shui može reći da je postao obrazac uređenja doma, dok je vabi sabi nešto što ljudi nose u sebi i što zavisi od našeg pogleda na svijet.
Možda najveća razlika između ova dva pravca je to što je kod vabi sabi sljedbenika svaka životna etapa podjednako važna, jer je dio životnog ciklusa. Na primjer, kod vabi sabi filozofije uvelo cvijeće nije znak gubitka vitalnosti i nema potrebe da se odmah zamijeni novim svježim cvijećem.
Ukoliko vam je ovaj stil dekorisanja bliži, evo par savjeta kako da uz pomoć vabi sabi filozofije uredite dom:
1. Vaš prostor treba da bude skromno i jednostavno uređen s naglaskom na vama bitne stvari.
2. Boje treba da budu neutralne poput bijele, sive i zemljanih boja.
3. Osvjetljenje je najbolje da bude prirodno. Idealno bi bilo da u kući imate velike prozore.
4. Materijali poput drveta, cigle i kamena, potom pamuka i drugih prirodnih materijala su idealni za dekoraciju.
5. Što više biljaka – One će svakako oplemeniti vaš životni prostor i učiniti ga pravom oazom mira.
6. Reciklirajte stari namještaj i druge stvari koje su dio vašeg pokućstva. Tako ne samo što starim stvarima dajete nov izgled, već ih vraćate u ciklus života, štedite novac i podstičete svoju kreativnost.
7. Kada su oblici u pitanju ništa ne mora da bude simetrično, ni savšenog oblika. Uvijek se sjetite da pohabane i stare stvari daju veću autentičnost vašem domu.
Izvor: superžena.rs